V Černobylu hoří, poblíž jaderné elektrárny vypukl velký lesní požár. Úřady uklidňují obyvatele | E15.cz

V Černobylu hoří, poblíž jaderné elektrárny vypukl velký lesní požár. Úřady uklidňují obyvatele

ČTK

Velký lesní požár vypukl v třicetikilometrové ochranné zóně okolo odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny. Oznámily to dnes ukrajinské úřady s tím, že nezaznamenaly žádné zvýšení radioaktivity. Premiér Volodymyr Hrojsman uklidňoval obyvatelstvo, že není důvod se znepokojovat.

S plameny podle agentury Interfax bojuje 126 hasičů s 29 kusy techniky, včetně dvou letadel a vrtulníku. Požár podle ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů zuří na ploše deseti hektarů v zóně, zřízené po explozi čtvrtého reaktoru v roce 1986, představující nejhorší jadernou havárii na světě. Z okolí se museli vystěhovat lidé, ochranná zóna je nadále oficiálně neobývaná.

Radioaktivita se v zóně kontroluje na 39 místech. Naměřené údaje přicházejí do dispečinku za běžných okolností každou hodinu, za výjimečné situace, jako je nyní, každé dvě minuty, uvedlo ministerstvo. V komuniké ujistilo, že naměřené hodnoty ukazují, že k žádnému zhoršení nedošlo.

Připomeňte si dronové video E15 přímo z Černobylu:

Očima E15: s dronem nad Černobylem. Létali jsme nad tajemným radarem u sarkofágu

Premiér podle listu Ukrajinska pravda doporučil lidem neznepokojovat se, požár podle něj nepředstavuje nebezpečí pro obyvatelstvo a naměřené hodnoty radiace jsou jak v Kyjevě, tak v Černobylu hluboko pod přípustnou mírou. "Situaci plně kontrolujeme," zdůraznil šéf vlády Hrojsman.

Požáry v okolí Černobylu sle nejsou nijak vzácné. V roce 2015 oheň zachvátil 1500 hektarů. V tehdejším suchém a horkém létě zaznamenali hasiči v okolí Černobylu desítky požárů, avšak méně rozsáhlých. Ani tehdy podle úřadů radiace nestoupla.

Připomeňte si dronové video E15 také z Pripjati:

Očima E15: dronem v městě duchů. Prolétněte se nad Pripjatí a Černobylem

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud