V důchodových fondech bude méně peněz | E15.cz

V důchodových fondech bude méně peněz

Robert Fico
Robert Fico
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Edita Muchová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důchodové správcovské společnosti už přesně vědí, jaký osud je čeká v nejbližších letech. Nejdůležitější změnou bude definitivní snížení příspěvků do jimi spravovaných fondů, avšak spořitelé si budou moci k státnímu sociálnímu odvodu přispět i zvolenou částkou. Na jedné straně stát v systému druhého pilíře ubírá fondům, a tak samotným spořitelům prostřednictvím příspěvků, společnostem však na druhé straně přidává díky zvýšení poplatků.

Snížením povinného odvodu z devíti na čtyři procenta přijdou fondy o více než třetinu, tedy o několik set milionů eur ročně. Důvodem je podle rezortu práce od počátku – čili více než šest let staré – špatné nastavení systému a neschopnost fondů vydělat alespoň na inflaci. Kdyby tento snížený klíč platil v minulém roce, tak by do penzijních fondů odešlo místo 840 milionů eur 373 milionů.

Změna, která je plánovaná od začátku příštího roku, by však nemusela být až tak výrazná. Spořitelé dostanou možnost si k základnímu odvodu přispět sumou, jakou si sami zvolí. Tu ministerstvo práce nechce omezit ani zdola, ani shora, ale pro maximálně dvě dodatečná procenta stanoví daňovou výhodu. Podle prvních odhadů by si měla takto spořit zhruba pětina lidí v systému, domnívá se Jozef Burian, státní tajemník rezortu zodpovědný za tuto oblast.

Spořitelům ve fondech ubude peněz nejen kvůli nižším odvodům, ale také kvůli zvýšeným poplatkům. Nejvíc má stoupnout odměna za zhodnocení majetku, a to až na desetinu ze sumy, přičemž už dnes je na úrovni 5,6 procenta. Ministerstvo se tím netají a hovoří o výhodnosti. „Chceme důchodové správcovské společnosti motivovat,“ tvrdí Burian.

Kromě této odměny stoupne i poplatek za správu negarantovaných fondů (0,6 procenta). nechává nedotčený poplatek za vedení účtu (maximálně procento) a správu u garantovaných fondů (0,3 procenta.)

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Edita Muchová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video