V EU mají muži v průměru o 40 procent vyšší důchod než ženy | E15.cz

V EU mají muži v průměru o 40 procent vyšší důchod než ženy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V členských státech EU mají muži v průměru o 40 procent vyšší důchod než ženy. Například v Německu je rozdíl 44 procent, největší disproporce je v Lucembursku (47 procent). Česká republika je ve vyrovnanosti důchodů na opačném pólu se čtvrtým nejnižším rozdílem (13 procent). Vyplývá to ze studie skupiny Allianz.

Mezi všemi sledovanými zeměmi je nejnižší rozdíl v důchodech mužů a žen v Estonsku, kde jsou důchody obou pohlaví téměř vyrovnané. Následuje Slovensko, kde muži berou o pouhých osm procent více než ženy.

Britští důchodci se cítí ve svých domech zřejmě velmi dobře a ctí heslo 'můj dům, můj hrad'. V porovnání se sousedy z jiných evropských zemí totiž utrácejí nejvíc peněz za nábytek a spotřební zboží do domácnosti. Jejich vrstevníci v Černé Hoře nebo v Makedonii si naopak potrpí hlavně na boty a Finové s Němci upřednostňují nákup knih a časopisů.

Přečtěte si rozhovor s Marcelou Linkovou:

Za alkohol nejvíce peněz utratí Dánové a Britové, za tabákové výrobky pak Turci a Rumuni. V restauračních zařízeních největší část svého důchodu utratí Řekové a Portugalci. Zatímco Rakušané a Němci si dopřávají dovolené, Francouzi a penzisté z Malty největší část svého důchodu věnují na osobní péči.

Ve výdajích na pojištění suverénně vedou Nizozemci, o druhé a třetí místo se dělí senioři z Francie a Německa. Na dopravu, benzín a opravy a údržbu svých automobilů zase vydají největší částky Norové a Finové.

Čeští senioři podobně jako ti slovenští dávají nejvíce peněz každý měsíc na domácnost, zejména za poplatky za vodu, elektřinu, plyn. Nemalou část důchodu věnují stejně jako Rakušané nebo Švédové na zahradní mechanizaci a nejrůznější pěstitelské potřeby.

Jsou také milovníci domácích mazlíčků, kterým měsíčně dávají třetí největší částku z 27 sledovaných zemí za své pejsky a kočky. Více své čtyřnohé kamarády hýčkají jen Britové a Švédové. Další nezanedbatelnou částku zaplatí za telefony, internet, rozhlas, televizi či satelitní příjem. Naopak nejméně tuzemští penzisté utrácejí za dovolené, restaurace a kulturu.

Ženy vydělávají 77 procent platu mužů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video