V EU poprvé umřelo víc lidí, než se jich narodilo. Růst zachraňují migranti | E15.cz

V EU poprvé umřelo víc lidí, než se jich narodilo. Růst zachraňují migranti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příchod zhruba 1,9 milionu přistěhovalců do Evropské unie loni umožnil, že počet obyvatel EU pokračoval v růstu. Jinak se ale vůbec poprvé narodilo méně lidí, než kolik jich zemřelo. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. V celé EU žilo koncem loňského roku asi 510 milionů lidí.

„V průběhu roku 2015 se v EU narodilo 5,1 milionu lidí, zatímco 5,2 milionu lidí zemřelo. To znamená, že EU měla poprvé záporný přirozený přírůstek. Konečný pozitivní demografický vývoj vyplývá z imigrace,“ uvedl Eurostat. O azyl v Evropě loni požádalo dvakrát více nově příchozích běženců než v roce 2014.

K 1. lednu 2016 žilo v EU zhruba 510,1 milionu lidí, zatímco o rok dříve to bylo 508,3 milionu, sdělil Eurostat.

Úřad dodal, že více lidí se rodí než umírá například ve Francii, Irsku, Británii a ve Švédsku, zatímco více jich umírá třeba v Itálii, Portugalsku nebo Řecku. Největší pokles populace v důsledku výrazně vyššího počtu úmrtí než narození je ale ve východní Evropě, hlavně v Bulharsku, dále pak v Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsko, Litvě a Lotyšsku.

V České republice počet obyvatel v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 4700 na 10 558 524. Vliv na to mělo zejména přistěhovalectví. Do země se přistěhovalo 10 507 lidí, odstěhovalo se jich zhruba 5000. Více lidí zemřelo, než se narodilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video