V EU zatčeno 27 lidí kvůli podvodům s DPH, prohlídky i v Česku | e15.cz

V EU zatčeno 27 lidí kvůli podvodům s DPH, prohlídky i v Česku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Images Money, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při společné policejní akci Česka a dalších 14 států EU bylo ve čtvrtek zadrženo 27 lidí, kteří byli součástí sítě obviněné z podvodů s daní z přidané hodnoty (DPH). Skupina si podle Jednotky Evropské unie pro justiční spolupráci (Eurojust) nezákonně přišla na 320 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Podle mluvčího české protikorupční policie Jaroslava Ibeheje činí škoda způsobená na území Česka 200 milionů korun. Vyšetřovatelé vykonali asi 50 prohlídek, pět z nich se uskutečnilo v Česku.

„Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality na základě požadavků polských a německých justičních orgánů provedli ve čtvrtek na území České republiky pět domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. Dále požádali několik osob o podání vysvětlení a vydání věci,“ upřesnil Ibehej.

Při koordinované operaci nazvané Vertigo 3 zasáhli policisté také na Slovensku, v Belgii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Dánsku, Francii, Itálii, Irsku, Lucembursku, Rumunsku, Španělsku, Švédsku a Británii, upřesnil Eurojust v tiskovém prohlášení. Do vyšetřování, které iniciovaly německé, nizozemské a polské úřady, se zapojili i experti unijních organizací Eurojust a Europol.

Podvodná síť byla podle organizace Eurojust velmi důmyslná. Její členové se podle vyšetřovatelů podíleli na takzvaném karuselovém nebo kolotočovém podvodu, kdy se většinou zboží převáží přes hranice členských států EU. Vyvážené zboží je osvobozeno od DPH, daň má zaplatit dovozce a může si ji odečíst. Firma ale při podvodu DPH nezaplatí, nebo zboží při dalším prodeji fakturuje s DPH.

Součást akce Vertigo

Akce proti síti byla součástí širšího vyšetřování organizovaných podvodů s daní z přidané hodnoty v EU zvaného Vertigo. Od začátku roku se jedná o třetí podobný zátah. Podvody s DPH se zvlášť zabývá Společný vyšetřovací tým (JIT), který tvoří Česko, Německo, Nizozemsko a Polsko a který dostává od července 2013 organizační a finanční pomoc od Eurojustu, uvedla tato organizace se sídlem v Nizozemsku na svém webu.

Ve společném vyšetřovacím týmu Vertigo jsou za ČR vedle protikorupčních policistů také zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. „Předmětem činnosti tohoto mezinárodního týmu je vyšetřování rozsáhlých karuselových podvodů na DPH. Dosud zjištěná výše škody na území České republiky činí zhruba 200 milionů korun,“ doplnil mluvčí Ibehej s tím, že podrobnější informace ke kauze zatím nemůže sdělit.

Eurojust je orgán Evropské unie zřízený za účelem zvýšení efektivity mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech mezi členskými státy EU, zejména v oblasti vyšetřování a stíhání závažné přeshraniční kriminality a organizovaného zločinu. Sídlí v nizozemském Haagu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery