V Hongkongu opět protestují tisíce lidí proti omezení demokracie | E15.cz

V Hongkongu opět protestují tisíce lidí proti omezení demokracie

protesty v Hongkongu
protesty v Hongkongu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Hongkongu se opět shromažďují davy tisíců lidí, usilujících o změnu volebního systému a rezignaci správce města. Policie pohrozila protiopatřeními "ve vhodný okamžik", aniž blíže upřesnila, co proti demonstrantům chystá. Další prodemokratické protesty se očekávaly poté, co místní vláda ve čtvrtek zrušila rozhovory plánované na dnešek se studentskými vůdci demonstrací.

Podle agentury Reuters mnoho manifestantů dorazilo na protestní shromáždění se stany, čímž naznačili, že předpokládají, že se akce opět protáhne i na několik dní. Odmítli tak uposlechnout výzvy policie, která nařídila stejně jako v minulosti, aby nepřekáželi provozu na hlavních dopravních tepnách a fungování finanční čtvrti. Už v předchozích dnech způsobily protesty dopravní kalamitu.

Účastníci nedávných protestů se domáhali zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Sporný postup nominování kandidátů

Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

Čínský premiér Li Kche-čchiang, který je na návštěvě v Německu, dnes tvrdil, že Peking se nadále drží sjednaného principu „jedné země, dvou systémů“. „Obyvatelé Hongkongu řídí Hongkong s vysokou mírou autonomie a viděli jsme v praxi, že tato politika nedoznala žádných změn. Žádné změny ani nenastanou,“ prohlásil Li v Berlíně na společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video