V Hongkongu to vře. Demonstranti se střetli s příznivci Pekingu | E15.cz

V Hongkongu to vře. Demonstranti se střetli s příznivci Pekingu

ČTK
čap

V centru Hongkongu se v pátek střetli demonstranti, kteří požadují demokratické volby se stovkami odpůrců protestů. Ti se aktivisty pokoušeli vytlačit z ulic. Přívrženci čínské ústřední vlády a další obyvatelé Hongkongu strhávali stany a transparenty protestujících a obviňovali je, že ochromují chod města a připravují je o živobytí.

Demonstranti blokují část města od minulého pátku a dali vůdci Hongkongu Leung Čchun-jingovi lhůtu do čtvrteční půlnoci, aby odstoupil. V opačném případě pohrozili obsazením vládních budov.

Leung rezignovat odmítl, ale nabídl jednání, které by měla se studenty vést představitelka místní vlády Carrie Lamová. Ta prohlásila, že začala rozhovory připravovat, a zároveň vyjádřila obavy z chaosu v ulicích. Organizátoři protestů na jednání přistoupili s tím, že dál trvají na Leungově demisi.

Demonstranti v pátek varovali úřady, že pokud nepodniknou něco na ochranu neozbrojených, mírumilovných účastníků protestů, zruší dohodu o jednání s vládou města. „Zastavte násilí, jinak odvoláme rozhovory,“ uvedla skupina demonstrujících studentů a dalších aktivistů v prohlášení.

Potyčky, při nichž převážně starší lidé křičeli, strkali a vlekli viditelně mladší demonstranty pryč, zachvátily přelidněnou čtvrť Mongkok na poloostrově Kchou-lun, napsala agentura AP. Byl to zatím nejvýznamnější incident od neděle, kdy policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem a pepřovým sprejem. Demonstranti se spojili do lidského řetězu a pokoušeli se tímto způsobem čelit početnějšímu davu odpůrců. Policisté obě skupiny oddělili.

Demonstrujících je méně

Potyčky vypukly v pátek přesto, že počet demonstrantů v ulicích po nabídce jednání s vládou a po skončení dvoudenního pracovního volna výrazně poklesl.

Cílem demonstrací je zrušení kontroverzní volební reformy, kterou vydala centrální vláda v Pekingu. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v nadcházejících volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Čínská vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit nadpoloviční většinou hlasů speciální výbor, a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva či tři uchazeči.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!