V Hongkongu zatkli představitele opozice za loňské protesty | E15.cz

V Hongkongu zatkli představitele opozice za loňské protesty

Za protesty do vězení. Čína se vypořádává s opozicí v Hongkongu.
Za protesty do vězení. Čína se vypořádává s opozicí v Hongkongu.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hongkongská policie dnes zatkla nejméně čtrnáct zástupců opozice za účast na loňských protestech. Mezi zadrženými jsou bývalí poslanci a policisté později zatkli i mediálního magnáta Jimmyho Laie. Spolu s několika bývalými zákonodárci byl obviněn z účasti na nepovoleném shromáždění.

V Hongkongu se loni konaly demonstrace, jejichž účastníci požadovali přímé volby a záruku demokracie. List South China Morning Post dnes skupinu zadržených charakterizoval jako veterány demokratického bloku. Patří k nim někdejší poslanec Martin Lee, právník Albert Ho, nebo aktivista Lee Cheuk-yan.

Policisté ráno přišli i do domu Jimmyho Laie, odešli ale s prázdnou. Lai se domů vrátil odpoledne a policisté jej tedy napodruhé už zastihli. Měli s sebou povolení k domovní prohlídce. Doma muži zákona naopak původně nenašli ani bývalou poslankyni Margaret Ng Ngoi-yee, která se pak sama ohlásila na policejní stanici a byla zadržena.

Celá skupina má stanout před soudem 18. května. "Policejní operace stále pokračuje, nevylučujeme zatčení dalších lidí," sdělil policejní velitel Lam Wing-ho.

Zadržená skupina je obviněná ze zorganizování nepovolených shromáždění loni 18. srpna a 1. a 20. října. Zatčení nejsou pohromadě a nacházejí se na několika policejních stanicích.

Protesty začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy na území, které Británie v roce 1997 vrátila Číně, jež nyní Hongkong spravuje podle zásady jedna země, dva systémy. Hongkongu to dává větší míru demokratických svobod, protestující ale loni poukazovali právě na jejich rostoucí omezování.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video