V Iráku bude 31. prosinec svátkem. Připomínat bude odchod Američanů | E15.cz

V Iráku bude 31. prosinec svátkem. Připomínat bude odchod Američanů

Núrí Málikí, Irák
Núrí Málikí, Irák
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irácký premiér Núrí Málikí dnes vyhlásil 31. prosinec za den národního svátku. Iráčané si jím budou každoročně připomínat datum, do kterého letos měli z Iráku odejít američtí vojáci. Poslední Američané se stáhli už před několika týdny. Málikí na slavnosti přenášené televizí řekl, že se s tím pro Irák otevřela nová kapitola dějin.

Prohlásil, že Iráčané v tento den mohou oslavovat svobodu, a vyzval je, aby si uchovali jednotu a nezávislost. Ocenil je za to, že byli schopní zbavit se vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna a ukončit také vzájemný konflikt, který po Saddámově pádu následoval. Irák se teď podle jeho slov musí zaměřit na obnovu. O podílu USA na Saddámově svržení v roce 2003 se nezmínil.

„Oznamuji dnes Iráčanům, že 31. prosinec, den odchodu amerických vojáků, bude dnem národního svátku. Budeme jej nazývat Dnem Iráku a bude to svátek všech Iráčanů. Tímto dnem Irák nabyl svrchovanosti. Vztyčme dnes po celé zemi iráckou vlajku a spojme se pod ní. Irák se dnes osvobodil a jeho vládci jste vy,“ řekl Málikí.

Invaze pod americkým vedením začala v roce 2003 a téhož roku byl Saddám svržen. Irácko-americká bezpečnostní smlouva zavazovala USA stáhnout své vojáky nejpozději do letošního 31. prosince. Poslední z nich odjeli 18. prosince. K ostraze početného amerického diplomatického sboru by mělo v Iráku působit necelých 200 vojáků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video