V Maďarsku bude možné veřejně nosit svastiku | E15.cz

V Maďarsku bude možné veřejně nosit svastiku

svastika - ilustrační foto
svastika - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

fuj, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský ústavní soud tento týden zrušil zákaz používání symbolů totalitní moci. V zemi tak bude možné od května, kdy rozhodnutí vstoupí v platnost, legálně užívat symboly komunismu - rudou hvězdu či srp s kladivem - nebo nacistický hákový kříž. A to díky Evropskému soudu pro lidská práva.

Celý příběh začal, když maďarský levicový politik Attila Vajnai před časem odmítl dodržovat zákon zakazující používání symbolů nacismu a komunismu. Za nošení rudé hvězdy politika potrestal maďarský soud, Vajanai se ale odvolal právě k Evropskému soudu pro lidská práva a spor vyhrál. Rudou hvězdu totiž podle zdůvodnění verdiktu nelze označit výhradně za symbol totalitní moci.

Díky Vajnaimu tak Orbánova vláda raději zrušila svůj zákon z 90. let, který propagaci totalitních symbolů zakazoval. Pokud by to neudělali, hrozila by Maďarsku od místních sympatizantů s totalitními režimy možnost dalších žalob.

Orbánovi kolegové ze strany Fidesz, která má v parlamentu ústavní většinu, se však s absencí zákona o totalitních symbolech nehodlají smířit a chtějí proto prosadit změnu ústavy. „Kdokoli se bude moci procházet a okázale nosit svastiku, rudou hvězdu či znak SS,“ řekl předseda poslaneckého klubu strany Fidesz Antal Rogan, který se obává, že zrušení zákona se může dotknout maďarských Židů či lidí pronásledovaných komunistickým režimem. Podle Rogana by měl parlament rychle přijmout dodatek ústavy, který tyto symboly opět zakáže. Současná maďarská ústava vstoupila v platnost 18. dubna 2011.

Levicová opozice se s vládou shodne na zákazu nacistických symbolů, ne tak na používání hvězdy. Socialistický poslanec Gergely Barandy prohlásil, že je třeba zajistit, aby používání symbolů neuráželo lidskou důstojnost. Hvězda by ale podle něj zakazována být neměla, protože by pak prý mohl dostat pokutu i člověk popíjející pivo Heineken, které má rudou hvězdu ve znaku.

Autor: fuj, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video