V metropoli Jižního Súdánu opět vypukly boje | E15.cz

V metropoli Jižního Súdánu opět vypukly boje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V metropoli Jižního Súdánu opět vypukly boje mezi stoupenci prezidenta Salvy Kiira a příznivci viceprezidenta Rieka Machara, kteří jsou vůdci dvou hlavních etnik v zemi. I přes nedělní výzvu OSN k uklidnění situace je podle agentury Reuters v Jubě slyšet střelba. Od čtvrtka při násilnostech v zemi zahynulo 272 lidí.

Podle svědků se dnes dopoledne v ulicích Juby pohybovaly tanky. Střílelo se v okolí sídla OSN ve městě a čínská televize CCTV uvedla, že při střetech zahynul čínský voják, který v jihosúdánské metropoli působil v rámci mírové mise OSN (UNMISS). Ve vzduchu byly také dva vrtulníky, které střílely do míst, kde sídlí vedení Macharových politických i vojenských stoupenců.

Viceprezident prohlásil, že Kiir nechal jeho stoupence bombardovat. Zároveň ale vyzval své jednotky, aby při napjaté situaci zachovaly zdrženlivost.

Nasazení vzdušných sil do bojů představuje novou dimenzi konfliktu, řekl vedoucí oddělení rozvojové spolupráce v rámci delegace Evropské unie v Jižním Súdánu Karel Lizerot. Eskalace bojů je podle něj vážná a zatím se nezdá, že by i spojená vůle prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara mohla násilnosti zastavit.

Podle Lizerota je konflikt v Jižním Súdánu stálý a někdy více, někdy méně vyplývá na povrch. K současné vlně násilností přispěla hospodářská krize, kvůli níž téměř nikdo v zemi nedostává plat, a také nedostatek potravin. „Polovina země je ve stavu akutního hladomoru. Lidé jsou ochotni zabíjet proto, aby mohli jíst,“ řekl Lizerot.

Boje trvají téměř tři roky

Střety mezi ozbrojenými silami a stoupenci dvou etnických vůdců v Jižním Súdánu trvají od čtvrtka. V Jubě při nich zahynulo 272 lidí. Spojené státy kvůli nebezpečné situaci nechaly stáhnout ze své diplomatické mise v této africké zemi veškerý personál, jehož přítomnost není nezbytná. Evakuována byla i delegace Evropské unie.

Jižní Súdán vyhlásil před pěti lety nezávislost. V prosinci 2013 ale jeden z nejchudších států světa zachvátila občanská válka. V konfliktu proti sobě stojí síly loajální prezidentovi Kiirovi a povstalci podporující Machara. Násilnosti mají nejen politické, ale i etnické pozadí: za Kiirem stojí příslušníci jeho kmene Dink, Machara podporují Nuerové.

Machar se koncem letošního dubna vrátil do metropole Juby, kde vzápětí složil slib viceprezidenta v nové vládě národní jednoty. Jde o součást naplnění mírové dohody ze srpna 2015, která má vést k ukončení války. Podle Lizerota se ale zatím podařilo realizovat jen velmi málo bodů této dohody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.