V Německu hrozí vyděrač otrávením potravin, několik už otrávil | E15.cz

V Německu hrozí vyděrač otrávením potravin, několik už otrávil

ČTK

Neznámý vyděrač hrozí otrávením potravin v německých obchodech, pokud nedostane miliony eur. Ve vícero obchodech v jihoněmeckém Friedrichshafenu se už minulý týden několik otrávených produktů s dětskou výživou našlo.

Policie, která po pachateli pátrá, to ve čtvrtek uvedla na tiskové konferenci v jihoněmecké Kostnici a vyzvala veřejnost ke zvýšené opatrnosti.

Server listu Bild uvedl, že výhrůžka přišla už v sobotu 16. září celé řadě firem, které prodávají i potraviny, včetně společností Aldi, Lidl, Rossmann či DM. Policie to zatím nepotvrdila, na tiskové konferenci uvedla, že se k názvům firem vyjadřovat nebude. Vyděrač podle Bildu požaduje deset milionů eur (261 milionů Kč).

Policie nicméně informovala o záznamu z bezpečnostních kamer v jednom z obchodů, který podle ní nejspíš ukazuje podezřelého. Muži, který pohrozil otravou 20 druhů potravin v obchodech po celém Německu i v zahraničí, je podle policie kolem 50 let, je sportovní postavy a středního vzrůstu.

Čína vyšetřuje aféru s falešnými omáčkami a dochucovadly

Na případu nyní pracuje zvláštní vyšetřovací tým s označením Apfel (jablko), který má 220 členů. Po vyděrači se rozjelo pátrání i v zahraničí. Zatím je do něj zapojena především policie ve Švýcarsku a Rakousku, tedy dvojici zemí, které leží nedaleko Friedrichshafenu.

Policie německé občany vyzvala, aby při nákupu potravin kontrolovali, jestli s nimi nebylo manipulováno. Dosud otrávené produkty se jí podařilo odhalit i díky tomu, že na ně vyděrač sám upozornil.

V zajištěné dětské výživě odborníci zjistili etylenglykol, v průmyslu známý jako fridex, který se přidává například do nemrznoucích chladicích kapalin pro auta. Jde o jedovatou tekutinu sladké chuti, bez barvy a zápachu, která může být už v malých dávkách zdraví nebezpečná. Při požití se příznaky otravy projevují nejprve zvracením, nakonec mohou selhat ledviny.

Tržnice Sapa svým majitelům dobře vydělává
Čeští vinaři testují korejský trh. Moravská vinařství poslala tisíce lahví

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!