V Německu se odpálil syrský imigrant, zranil dvanáct lidí | e15.cz

V Německu se odpálil syrský imigrant, zranil dvanáct lidí

Exploze v Ansbachu
Exploze v Ansbachu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V neděli pozdě večer se v bavorském Ansbachu odpálil sedmadvacetiletý Syřan - odmítnutý žadatel o azyl. Při útoku bylo zraněno 12 lidí, jeho strůjce zemřel. Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann dnes uvedl, že zatím nejsou důkazy pro útočníkovo spojení s teroristickým hnutím Islámský stát. Šlo o čtvrtý útok v Německu za poslední týden, i když každý má odlišné pozadí.

Muž se odpálil v neděli kolem 22:00 SELČ v historickém centru čtyřicetitisícového města, které leží západně od Norimberka. Krátce předtím se podle svědků neúspěšně zkoušel dostat na hudební festival Ansbach Open. Když se mu to nepovedlo, vyvolal explozi nedaleko vstupu na festival. Výbušninu měl v batohu a podle ministra se snažil napáchat co největší škody, neboť k ní přidal mnoho ostrých částí kovu.

„Musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí,“ vysvětlil Herrmann. „Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok,“ řekl agentuře DPA.

Muž přišel do Německa před dvěma lety a policie jej znala kvůli dřívějším přečinům, mimo jiné drogovým deliktům. Dvakrát se také pokusil o sebevraždu, což mu vyneslo léčbu na psychiatrické klinice.

Nebezpeční příchozí

Žádost o azyl mu úřady před rokem zamítly. Lze očekávat, že důvod zamítnutí sdělí v příštích dnech úřad pro migraci. Vyšetřovatelé teď budou zjišťovat, s kým útočník udržoval kontakty a co dělal ve své vlasti, než odešel do Německa.

Bavorský ministr vnitra vyzval spolkovou vládu, aby umožnila nasazení armády při atentátech. Poválečná ústava to neumožňuje, vojsko lze povolat pouze při ohrožení země. Herrmann žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky.

„Musíme ostatním vyjasnit, že zákony této země se musí respektovat,“ řekl. Kdo tak neučiní, bude podle něj muset Německo opět opustit.

Nedělní útok je v posledních dnech čtvrtou tragédií na území Německa. Při nejvážnějším incidentu v pátek zaútočil osmnáctiletý Němec s íránskými kořeny u mnichovského nákupního centra Olympia, kde zastřelil devět lidí a sebe, dalších pětatřicet zranil.

Minulé pondělí zase sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu zranil ve vlaku nedaleko bavorského Würzburgu sekerou a nožem čtyři cestující. V neděli se kromě útoku v Ansbachu odehrála další tragédie v sousedním Bádensku-Württembersku. Jednadvacetiletý syrský žadatel o azyl zabil na autobusovém nádraží v Reutlingenu mačetou ženu a další dvě osoby zranil.

Do Ansbachu měl tento týden odcestovat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) s delegací a jednat o dohodě o spolupráci s regionem Střední Franky. Nyní možná cestu odloží. „Zjišťujeme aktuální bezpečnostní situaci,“ uvedl Hašek.

V Ansbachu shodou okolností v lednu Bavorsko zahájilo svůj zemský integrační program informující žadatele o azyl o právním systému země, rovnosti mezi muži a ženami nebo sekulární povaze Západu.

Výběr útoků spáchaných v Evropě uprchlíky za poslední rok
Výběr případů, při kterých uprchlíci či žadatelé o azyl v posledním roce v Evropě někoho zabili či vážně zranili:
10. srpna 2015 - Šestatřicetiletý Eritrejec ubodal v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas 55letou ženu a jejího 28letého syna. Muži úřady krátce předtím odmítly udělit povolení k trvalému pobytu a měl být vyhoštěn do Itálie. Loni v prosinci byl pachatel odsouzen na doživotí.

17. října 2015 - Při hádce mezi somálskými uprchlíky v ubytovně v severoněmeckém Neuenkirchenu zemřel 20letý Somálec poté, co jej 24letý krajan bodl do krku.

7. ledna 2016 - Francouzská policie zastřelila po útoku na pařížskou policejní stanici muže, který předtím žil na západě Německa v ubytovacím zařízení pro žadatele o azyl. Policisty napadl v den prvního výročí útoku na časopis Charlie Hebdo. Pachatel měl u sebe řeznický sekáček a falešné výbušniny a také list papíru s vlajkou organizace Islámský stát (IS).

25. ledna 2016 - Švédská policie zadržela nezletilého žadatele o azyl kvůli podezření z vraždy zaměstnankyně zařízení na západě Švédska, v němž pobýval. Dvaadvacetiletou ženu mladík ubodal v ubytovně pro nezletilé uprchlíky, kteří do Švédska přišli bez rodičů. Mladý Somálec byl nejdříve považován za 15letého sirotka, vyšetřování ale ukázalo, že je mu minimálně 18 let.

4. března 2016 - V uprchlickém centru ve Švédsku byl při bitce mezi žadateli o azyl ubodán k smrti devatenáctiletý muž. Další tři žadatelé o azyl byli zatčeni. Čin se stal u obce Lindesberg, asi 160 kilometrů západně od Stockholmu.

4. května 2016 - Ve Vídni přišla o život čtyřiapadesátiletá žena poté, co ji na ulici železnou tyčí napadl jedenadvacetiletý neúspěšný žadatel o azyl z Keni a vážné jí poranil hlavu. Policie muže poblíž místa činu zatkla.

25. června 2016 - Šest lidí utrpělo zranění při útoku nožem v azylovém středisku nedaleko Berlína. Policie po činu zatkla 37letého muže, který byl také obyvatelem azylového centra. Útok se odehrál v Genshagenu, který se nachází asi deset kilometrů jižně od Berlína ve spolkové zemi Braniborsko.

18. července 2016 - Sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu napadl nožem a sekyrou cestující regionálního vlaku do bavorského Würzburgu. Mladík vážně zranil čtyři členy rodiny z Hongkongu, při útěku z vlaku lehce zranil ještě chodkyni. Policie při zásahu útočníka zastřelila. V pokoji útočníka, který žil v pěstounské rodině, našla policie ručně kreslenou vlajku IS.

24. července 2016 - Syrský žadatel o azyl zabil na autobusovém nádraží v Reutlingenu na jihu Německa mačetou ženu, se kterou se zřejmě znal, a další osoby zranil. Policie útočníka po činu zadržela. Jde o jednadvacetiletého muže, který už je policii z minulosti znám. Motiv činu zatím není jasný, útočník zřejmě jednal sám.

24. července 2016 - V neděli pozdě večer se v bavorském Ansbachu odpálil sedmadvacetiletý Syřan - odmítnutý žadatel o azyl. Při útoku bylo zraněno 12 lidí, jeho strůjce zemřel. Bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann dnes uvedl, že zatím nejsou důkazy pro útočníkovo spojení s teroristickým hnutím Islámský stát.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video