V Nigérii vybuchovaly bomby, v mešitě zemřelo přes 120 lidí | E15.cz

V Nigérii vybuchovaly bomby, v mešitě zemřelo přes 120 lidí

V Nigérii vybuchovaly bomby, v mešitě zemřelo přes 120 lidí
velitel Boko Haram, Abubakar Shekau
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Při výbuchu tří bomb v největší mešitě severonigerijského města Kano dnes přišlo o život 120 lidí. Zraněno je nejméně 270 osob. Atentátníci zaútočili v době muslimských poledních modliteb v jedné z největších mešit města Kano.Nálože explodovaly v době hojně navštěvovaných pátečních modliteb. Útok ale nese znaky akcí islamistické skupiny Boko Haram.

Mešita stojí v blízkosti paláce emíra města Kano, který na modlitbách nebyl, protože je právě v Saúdské Arábii. Svědci uvedli, že dvě nálože explodovaly krátce po sobě hned na začátku modliteb a třetí až s odstupem. Když se věřící snažili dostat ven, byla už na místě policie, která zahájila palbu, což ještě zvýšilo nepřehlednost situace.

Atentáty spáchalo několik lidí. První dva byli podle AFP sebevražední útočníci, kteří odpálili nálože krátce po sobě po zahájení modliteb. Po nich pak zahájili palbu na prchající lidi ozbrojenci venku. Bylo jich nejméně 15 a rozhořčený dav čtyři z nich na místě zabil. Zbytku se zřejmě podařilo uprchnout.

Nigerijská televize tvrdí, že před mešitou nejprve explodovala dvě auta s výbušninami a že pak začali ozbrojení muži střílet na věřící.

Počet obětí nemusí být konečný, bilance je založena na počtu těl, která přijala jedna z nemocnic Kana. Zranění byli rozvezeni do dalších dvou zařízení. Zdroj citovaný agenturou AFP předpokládá, že mrtvých je víc.

Právě z této mešity emír minulý týden vyzval občany severu Nigérie, aby se chopili zbraní a bojovali proti Boko Haram. Vyjádřil tak názor, který tam zastává mnoho lidí, totiž že armáda není schopna bránit civilisty před islamisty.

V Nigérii žije přes 150 milionů lidí a zhruba 80 milionů jich vyznává islám. Muslimové žijí převážně na severu země. Jejich vůdcem je emír ze Sokota a hned po něm je v hierarchii emír z Kana. Tuto funkci zastává Muhammad Sanusi, který byl v minulosti šéfem nigerijské centrální banky.

Boko Haram bojuje od roku 2009 o zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Letos spáchala tako organizace asi sto teroristických útoků, při nichž zemřelo 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných skupině Boko Haram za pět let přišlo o život na 13 tisíc lidí a podle statistik OSN kvůli nim odešlo z domovů 1,5 milionu občanů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!