V Nizozemsku nebude možné zahalovat tvář na veřejnosti, poslanci přijali zákon

Britská policie zvažuje povolení burky

Britská policie zvažuje povolení burky Zdroj: scom

Profilové foto Nory Illi na sociální síti Twitter.
Ve Švýcarsku zakázali burky: Muslimky zákon ignorovaly, dostaly pokuty
Lotyšsko chce zakázat burku: Schováte tam granátomet, tvrdí exprezidentka
Lotyšsko chce zakázat burku: Schováte tam granátomet, tvrdí exprezidentka
Nejlepší ochranou před nakaženými komáry je podle brazilských lékařů burka.
6
Fotogalerie

Nizozemští poslanci dnes přijali zákon zakazující zahalování tváře na veřejných místech, jako jsou školy, nemocnice a hromadná doprava. Nizozemsko se tak přidalo k dalším několika evropským zemím, kde podobné zákony, týkající se hlavně muslimských oděvů, již platí, uvedla agentura AFP.

"Zákon byl schválen," oznámila předsedkyně dolní komory parlamentu marockého původu Khadija Aribová poté, co byl vládní návrh přijat 132 hlasy z celkového počtu 150.

Zákon, který musí ještě schválit Senát, zakazuje úplné či částečné zahalování tváře ve školách, v nemocnicích, v budovách státní správy i ve veřejné dopravě. Zákaz se tedy týká burek a nikábů, ale nevztahuje se na roušky nezbytné z hygienických či zdravotních důvodů zejména při výkonu rizikových činností či při jiných příležitostech, jako jsou zvláštní oslavy.

Za porušení zákazu má být pokuta až do výše 410 eur (11 000 Kč).

Návrh zákona předložil ke schválení liberální premiér Mark Rutte letos v květnu s tím, že jde o otázku bezpečnosti, která nesouvisí s náboženstvím. Poslanci o textu jednali minulý týden v přítomnosti desítek žen se závoji přítomnými v galerii vyhrazené pro veřejnost. Podle nizozemských muslimek jde o přímý útok na jejich svobodu oblékat se tak, jak samy chtějí.

Podobné zákony byly rovněž přijaty ve Francii, v Belgii, v Bulharsku a v některých švýcarských regionech, upozornila agentura AFP.