V přechodném období po brexitu mají pro Londýn platit unijní pravidla, navrhuje Tusk | E15.cz

V přechodném období po brexitu mají pro Londýn platit unijní pravidla, navrhuje Tusk

V přechodném období po brexitu mají pro Londýn platit unijní pravidla, navrhuje Tusk
Donald Tusk promluvil o brexitu.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Při jednání o přechodném období po brexitu by měly ostatní země Evropské unie trvat na tom, že Británie bude respektovat veškerá unijní pravidla, ovšem bez možnosti podílet se na rozhodování o nich. Šéfům států a vlád 27 ostatních zemí EU to navrhuje šéf Evropské rady Donald Tusk. Nadcházející jednání o budoucnosti budou podle něj tou těžší částí brexitových rozhovorů, EU prý potřebuje vyjasnit, jak si Británie budoucí vztahy přesně představuje.

usk to řekl poté, co se dnes ráno sešel s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ta už ráno v Bruselu dosáhla s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem dohody o tom, jak bude vypadat řešení tří pro EU klíčových otázek samotného britského odchodu z bloku na konci března 2019.

"Jak víte, Británie požádala o asi dvouleté přechodné období, kdy by zůstala součástí jednotného trhu a celní unie. Jsme připraveni o tom diskutovat, ale máme přirozeně své podmínky," řekl Tusk.

Navrhuje ostatním 27 zemím EU, aby pro přechodné období žádaly nejen britské respektování veškeré unijní legislativy, včetně nové, ale také uznání rozpočtových závazků a trvající dohled soudního dvora. Rozhodování však už EU bude činit v počtu 27 členů, bez Británie.

Mayová a Juncker našli společnou řeč. Rozhovory o brexitu se nejspíše posunou

"Vše, co jsem právě řekl, se zdá být jediným rozumným řešením," prohlásil předseda Evropské rady. Po dnešní dohodě Mayové a Junckera by měl summit EU za týden rozhodnout o posunu jednání o brexitu do jeho druhé fáze, tedy právě k budoucím vztahům a přechodnému období. Podle Tuska by měli šéfové států a vlád EU27 dát vyjednavačům mandát začít o přechodném období jednat okamžitě.

Unie ale zároveň podle Tuska potřebuje od britské strany jasnější informace o tom, jak si Londýn představuje budoucnost po konci přechodného období. Unijní vyjednavač Michel Barnier by tak měl podle něj s britskou stranou začít "zjišťovací rozhovory". Země EU jsou podle něj připraveny začít pracovat na těsném partnerství s Británií jak v obchodních otázkách, tak v boji s terorismem a mezinárodním zločinem, bezpečnosti, obraně a zahraniční politice. Země EU budou ale muset podrobnosti domluvit ještě příští rok, upozornil Tusk.

Tusk, který dnešní dohodu označil za osobní vítězství premiérky Mayové, varoval, že největší výzva brexitových jednání ještě čeká. "Od referenda o brexitu uplynul rok a půl. Mnoho času jsme věnovali té lehčí části jednání," varoval předseda Evropské rady. Na dojednání podoby přechodného období a budoucích vztahů zbývá podle něj fakticky méně než rok. Británie opustí evropský blok na konci března 2019.


Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!