V Řecku připojí elektřinu neplatičům. V domech přibývá požárů | E15.cz

V Řecku připojí elektřinu neplatičům. V domech přibývá požárů

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecké úřady slíbily, že obnoví dodávky elektřiny domácnostem, kterým ji kvůli neplacení účtů odpojily. Lidé totiž používají různá ohřívadla, a v zemi tak přibývá požárů. Jen za poslední týden v domech bez proudu zemřeli nejméně tři lidé při nehodách, za nimiž byla snaha využívat k topení a ohřevu otevřený oheň nebo svíčky.

Řada lidí v Řecku nezvládá platit účty za elektřinu, protože za poslední roky částky za proud výrazně narostly. Mohou za to daně, které zavedla vláda v souvislosti s úspornými opatřeními.

Ministr pro energetiku Jannis Maniatis oznámil, že místní úřady spolu se státem kontrolovaným dominantním producentem elektřiny, společností PPC, vytvoří speciální týmy. Jejich úkolem bude identifikovat ty odběratele, kteří elektřinu nutně potřebují - těm pak obnoví dodávky.

Uhořeli tři lidé

Životy lidí jsou pro nás důležitější než náklady PPC, řekl ministr. Dodal, že odběratelům, kteří poskytují sociální služby, sníží poplatky za elektřinu až o 70 procent.

Řecká vláda svými kroky reaguje na smrt nejméně tří lidí, včetně třináctiletého chlapce a pětaosmdesátiletého muže, kteří se doma nadýchali oxidu uhelnatého, nebo uhořeli v důsledku požárů způsobených svíčkami nebo jiným otevřeným ohněm.

Opozice v zemi ihned situace využila a úmrtí označila za přímý následek úsporných opatření, které kabinet v uplynulých letech zavedl. „Jen pár dní před Vánocemi, když se teploty v mnoha částech země pohybují pod nulou, je ostudné, že existují rodiny, které nemají elektřinu,“ uvedl opoziční poslanec Vasilis Kapernaros.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video