V Řecku se zřítilo ukrajinské nákladní letadlo, přepravovalo zbraně ze Srbska do Bangladéše

Letecké záběry místa pádu ukrajinského nákladního letadla

Letecké záběry místa pádu ukrajinského nákladního letadla Zdroj: Reuters

V Řecku se zřítilo ukrajinské nákladní letadlo
Na palubě bylo osm lidí
Posádka krátce před nehodou hlásila potíže s jedním z motorů, podle svědků na zemi, letoun krátce před pádem hořel.
Záchranářům se nepodařilo nalézt žádné přeživší
Vedle hasičů na místě zasahovali i pyrotechnici, na palubě se podle řeckých médií nacházel nebezpečný materiál
9
Fotogalerie

Na severu Řecka se v sobotu večer zřítilo ukrajinské nákladní letadlo. Stroj Antonov An-12 provozovala společnosti Meridian. Podle řeckých médií bylo na palubě osm lidí, nehodu nikdo nepřežil. Letadlo přepravovalo zbraně ze Srbska do Bangladéše.

Zboží na palubě patřilo srbské soukromé společnosti. Let měl všechna řádná povolení v souladu s mezinárodními předpisy, oznámil srbský ministr obrany Nebojša Stefanović. Letoun přepravoval 11,5 tuny zbrojního materiálu, mimo jiné miny, do Bangladéše pro tamní ministerstvo obrany. Letadlo odstartovalo v sobotu kolem 20:40 z města Niš na jihu Srbska a jeho konečnou destinací byla Dháka, uvedl ministr.

Odmítl při tom spekulace, že letadlo převáželo zbraně na Ukrajinu. Zdůraznil, že od roku 2016 nebylo vydáno žádné povolení k přepravě zbraní ze Srbska na Ukrajinu nebo do Ruska. Také generální ředitel společnosti Meridian Denys Bohdanovyč agentuře Reuters řekl, že nehoda „nesouvisí ani s Ukrajinou ani s Ruskem“.

Stroj havaroval asi 40 kilometrů od města Kavala. Pilot podle tamního úřadu pro civilní letectví stihl před pádem k zemi nahlásit problém s jedním z motorů a dostal možnost nouzově přistát na letištích v Soluni nebo Kavale. Zvolil druhou možnost, přistát už ale nedokázal.

„Ve tři čtvrtě na jedenáct mě překvapil zvuk motoru letadla,“ popsal události státní televizi ERT svědek Giorgos Archontopoulos. „Šel jsem ven a viděl jsem hořící motor,“ pokračoval.

Podle vícero svědectví byl stroj v plamenech už před dopadem na zem a následně byly ještě dvě hodiny slyšet exploze. Hasičské vozy vyslané na místo havárie se kvůli následným výbuchům k letadlu nemohly ihned přiblížit. „Přistupujeme k nákladu jako k nebezpečnému materiálu,“ citovala agentura Reuters zástupce hasičů.

Televize ERT informovala, že na místo havárie v samosprávné oblasti Paggaio zamířili po hasičích také armádní pyrotechnici. Lokální činitelé mezitím kvůli silnému zápachu preventivně doporučili obyvatelům okolních komunit, aby neotvírali okna, nevycházeli z domů a nosili roušky.