V Rusku staví stadion otroci z KLDR, stavební společnosti se snaží ušetřit | e15.cz

V Rusku staví stadion otroci z KLDR, stavební společnosti se snaží ušetřit

Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dvě ruské stavební společnosti využívají podle informací listu The Moscow Times severokorejské otroky, kteří pracují na stavbách pro Mistrovství světa ve fotbale v roce 2018. Podle norského fotbalového časopisu Josimar jich jen na stadionu Zenit v Petrohradu nuceně pracuje 110.

Severokorejci jsou podle Josimaru na stavbě sedm dní v týdnu, žijí v nelidských podmínkách a spí v přepravních kontejnerech. Jednoho muže navíc podle norských novinářů našli nedaleko staveniště mrtvého.

Stadion Zenit se staví už 11 let. Původně měl sloužit jako nová aréna pro FK Zenit Sankt-Petěrburg  a měl vyjít na 220 milionů dolarů. Poté, co ale Moskva vyhrála pořadatelství mistrovství světa, stalo se ze stadionu klíčové místo poháru a náklady rostly. Už teď převýšily 1,5 miliardy dolarů.

Využívání severokorejských pracovníků je přinejmenším kontroverzní. Řada lidskoprávních organizací je popisuje jako rukojmí a otroky. Ve většině případů jde 90 procent jejich platu přímo do rukou severokorejské vlády, pracovníci jsou navíc pod neustálým dohledem.

Vzhledem k sankcím, které mezinárodní společenství na Severní Koreu uvalilo kvůli jejímu jadernému programu, je práce v zahraničí jedním z mála příjmů režimu. OSN odhaduje, že si takto Pchjongjang přijde na dvě miliardy dolarů.

Ani v Rusku nejde o první případ zaměstnávání Severokorejců. Podle údajů ruského ministerstva práce v zemi jen v roce 2015 pracovalo na 47 tisíc občanů KLDR. Místní firmy jim údajně dávají přednost kvůli jejich „pečlivosti a tvrdé práci.“

Článek byl publikován na serveru Info.cz

Autor: Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video