V tělech z malajsijského boeingu prý byly střepiny rakety Buk | E15.cz

V tělech z malajsijského boeingu prý byly střepiny rakety Buk

trosky malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
trosky malajsijského letadlo na východě Ukrajiny
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V tělech obětí z malajsijského boeingu, který se loni v létě zřítil na východě Ukrajiny, se našly střepiny z protiletadlové rakety Buk. Tvrdí to podle zahraničních médií Vasyl Vovk, který byl vedoucím ukrajinských expertů v mezinárodním týmu vyšetřujícím katastrofu letu MH17. Už v srpnu vyšetřovatelé zjistili, že úlomky nalezené na místě dopadu letadla nejspíše pocházely z rakety Buk.

„Střepiny, jakož i úlomky letadla se našly v tělech obětí. Tyto díly jsou podobné vzorkům (rakety), poskytnutým expertům pro srovnávací analýzu,“ řekl Vovk.“Nikdo nepochybuje o tom, že malajsijský boeing byl sestřelen raketou Buk, která byla dodána z Ruska a po teroristickém činu vrácena zpět,“ prohlásil Vovk, podle kterého raketu nebylo možné separatistům na východě Ukrajiny předat bez vědomí a pomoci ruského ministerstva obrany.

Podle novinářů nicméně nejde o stoprocentní důkaz proti Rusku, protože rakety Buk ze sovětské éry jsou i v ukrajinské výzbroji. A podle dalších členů mezinárodního vyšetřovacího týmu je verze o sestřelení boeingu raketou Buk sice nejvěrohodnější, ale nelze prý vyloučit ani jiné scénáře.

Nizozemské úřady mají závěrečnou zprávu o příčinách neštěstí zveřejnit 13. října. Odhalení viníků má však na starosti jiný tým vyšetřovatelů. Katastrofu z loňského července nepřežilo všech 298 lidí, kteří na palubě malajsijského boeingu cestovali z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru. Podle Kyjeva a Západu stroj zničila raketa Buk odpálená proruskými separatisty, Rusko naopak vinu svaluje na ukrajinskou armádu. Moskva v Radě bezpečnosti OSN vetovala návrh na zřízení mezinárodního tribunálu pro potrestání viníků tohoto leteckého neštěstí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video