V USA se tisíce kubánských emigrantů obávají deportace na Kubu | E15.cz

V USA se tisíce kubánských emigrantů obávají deportace na Kubu

Budova kubánského ministerstva vnitra
Budova kubánského ministerstva vnitra
• 
ZDROJ: Martin Abegglenvia Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Normalizace kubánsko-amerických vztahů může být špatnou zprávou pro tisíce Kubánců, kteří se v minulosti před stíháním na komunistickém ostrově ilegálně uchýlili do americké emigrace. Americké úřady jim nařídily návrat zpět na Kubu, ale Havana je odmítala přijmout. Teď jim hrozí, že kubánské vedení po normalizaci vztahů s USA svůj názor změní.

Podle amerických úřadů jde asi o 35 tisíc lidí, často nebezpečných zločinců, nebo osob, jejichž přítomnost v USA podle americké justice odporuje americkým národním zájmům. Těmto lidem americké soudy vystavily deportační příkaz a odjezd 25 tisíc z nich je podle AP pro justici USA prioritou.

Deportaci zločinců zpět na Kubu v minulosti blokovala absence diplomatických vztahů s USA, které se nyní po čtyřiapadesátileté přestávce mají obnovit. Lidem, kteří dorazili přes moře na Floridu často s nasazením života, kubánské úřady většinou odmítaly vystavit dokumenty potřebné pro cestu zpět. Na Kubu bylo zpátky odesláno jen 2000 emigrantů.

Zda a jak se teď změní osud Kubánců, kteří v USA žijí s deportačním příkazem, není zatím známo. „Celé Miami se třese,“ řekla AP právní poradkyně Grisel Ybarrová o městě, kde žije mnoho kubánských přistěhovalců. „Lidé jsou neklidní. Washington a Havana ve společné posteli ještě nejsou, ale do ložnice už vkročily,“ komentovala sbližování USA a Kuby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video