Zakažme prodej energy drinků mladistvým, navrhují němečtí Zelení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Válka proti energeťákům. Německá strana Zelených je chce zakázat pro mladistvé do 16 let

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Letitý boj proti energetickým nápojům přináší další kapitolu. Německá strana Zelených požaduje, aby byly tyto nápoje zakázány pro děti a mladistvé do 16 let. Hlavním důvodem je příliš mnoho obsaženého cukru a kofeinu v nich. Uvedl to německý server merkur.de

Do čela boje proti energetickým nápojům se v posledních dnech postavila především členka Zelených Renate Künast. „Tyto nápoje představují pro každého desátého dospívajícího člověka v Německu zdravotní rizika,“ uvedla politička. 

Odborníci uvádějí, že nadměrné pití těchto nápojů může vést k nespavosti, mentálním poruchám a nevolnostem. Spolkový úřad pro hodnocení rizik nedávno potvrdil, že užívání energetických nápojů může u dětí a mladistvých vést až ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Německo by se tak mohlo zanedlouho zařadit po bok Velké Británie. V ostrovní zemi už v minulém roce přistoupila většina supermarketů a obchodních řetězců k zákazu prodeje energetických nápojů mladším 16 let. Jedním z hlavních důvodů byl případ pětadvacetiletého mladíka, který údajně pil 15 plechovek energetických nápojů denně a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho rodina byla přesvědčena o tom, že mu nadměrné požívání těchto nápojů způsobilo deprese. 

Energetické nápoje a jejich konzumace je velmi rozšířená i v Česku. Pro nápojové firmy jsou jednou z růstových kategorií. Regulace pro obchodování s nimi ale zavedena není. 

Třetina vyprodukovaných potravin končí v koši. Odpad ale nabízí bilionové tržní příležitosti
Za vydělané miliardy chce utnout plýtvání jídlem. Startupová královna Lykkeová radí, jak uspět

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!