Válka stále straší Německo, opustit domovy v Augsburgu musí 54 000 lidí

Letecká puma je důvodem, proč musí své domovy opustit v Augsburgu přibližně 54 000 lidí.

Letecká puma je důvodem, proč musí své domovy opustit v Augsburgu přibližně 54 000 lidí. Zdroj: Ivana Žáková, Pavel Čempěl

Generál Vlasov s říšským ministrem pro Čechy a Moravu K. H. Frankem.
Generál Andrej Vlasov nejprve bojoval proti nacistickému Německu a jeho spojencům na východní frontě, po svém zajetí se postavil do čela Ruské osvobozenecké armády, která v závěru války bojovala po boku nacistů proti Rudé armádě.
Vjačeslav Molotov a Joachim Ribbentrop
2. světová: Východní fronta
2. světová: Snímky německé propagandy z východní fronty
11
Fotogalerie

Zhruba 54 000 obyvatel bavorského města Augsburgu bude muset na první svátek vánoční opustit své domovy kvůli plánovanému zneškodnění letecké pumy z druhé světové války.

Oznámila to dnes místní radnice. Podle agentury DPA půjde o největší evakuaci v Německu způsobené nálezem pumy po roce 1945.

Evakuovat se 25. prosince bude muset 32 000 domácností, které následně zkontroluje zhruba 800 policistů. Poté pyrotechnici přistoupí ke zneškodnění 3,8 tuny těžké britské letecké pumy.

Sváteční den úřady zvolily mimo jiné proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 000 lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20 000 obyvatel Kolína nad Rýnem.