Vaše praktiky jsou nekalé a deformují trh, reaguje Bílý dům na čínská cla | E15.cz

Vaše praktiky jsou nekalé a deformují trh, reaguje Bílý dům na čínská cla

Vaše praktiky jsou nekalé a deformují trh, reaguje Bílý dům na čínská cla
Čína, export
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Bílý dům obvinil Čínu z nekalých obchodních praktik deformujících trhy. Reagoval tak na nová čínská cla na dovoz 128 výrobků ze Spojených států.

Namísto, aby se zaměřovala na spravedlivě vedený americký export, měla by Čína zastavit své nekalé obchodní praktiky, které poškozují národní bezpečnost USA a deformují světové trhy," uvedla mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová.

Upozornila rovněž, že klíčovou příčinou problémů na trhu s ocelí jsou subvence a nadměrné výrobní kapacity v Číně.

Cla na dovoz ocele a hliníku prezident Trump podepsal 8. března, své rozhodnutí odůvodnil obavami o národní bezpečnost. Výjimku dostaly Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea a na poslední chvíli dočasně také země Evropské unie.

Peking kontruje, na americké výrobky zavádí cla ve výši až 25 procent

Spojené státy z Číny dovážejí jen malé množství oceli a hliníku, upozornila agentura AP. Reakce na zavedení amerických cel je tak podle ekonomů spíše snahou Pekingu, aby nevypadal ve sporu jako slabší partner. Uvalení cel na zemědělské produkty se podle AP dotkne především Američanů ve venkovských oblastech, které v prezidentských volbách v roce 2016 podpořily současného prezidenta Trumpa.

V roce 2017 američtí zemědělci prodali do Číny zboží za zhruba 20 miliard dolarů (412 miliard korun). Pro americké prodejce vepřového masa je Čína třetím největším trhem.

Trump rád střílí od pasu. Jeho cla ale slouží jako tlak na Čínu, říká ekonom Jan Švejnar

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!