Ve Středozemním a Egejském moři zachránili přes 4200 migrantů | E15.cz

Ve Středozemním a Egejském moři zachránili přes 4200 migrantů

Uprchlíci u pobřeží Sicílie
Uprchlíci u pobřeží Sicílie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než 4200 dalších ilegálních migrantů zachránily od soboty italské a řecké pobřežní stráže ve Středozemním a Egejském moři. S odvoláním na informace úřadů obou zemí to uvedla agentura DPA. Při řadě zásahů zejména poblíž břehů Libye zachránila italská pobřežní stráž v sobotu a v noci na neděli z člunů pašeráků už 3690 běženců. Zhruba 220 z nich bylo přepraveno na ostrov Lampedusa. Dalších několik stovek by mělo v pondělí přistát na Sicílii.

Rovněž řecká pobřežní stráž má plné ruce práce se zachraňováním utečenců z vody. Během víkendu do dnešního poledne pomohla v Egejském moři dalším 530 z nich dostat se na ostrovy Lesbos, Farmakonisi, Samos, Kos a Chios. Podle místních médií jde převážně o Syřany, Afghánce a Somálce.

Na posílené evropské záchranné operaci Triton se podílejí mimo jiné i francouzské a německé lodě. V sobotu u libyjských břehů vzala francouzská hlídková loď Commandant Birot na palubu 217 lidí ze tří neprovozuschopných gumových člunů. Všechny, včetně dvou předpokládaných pašeráků, Francouzi předali italským úřadům.

Riziko tragédií

Italská pobřežní stráž zachraňuje tisícovky afrických migrantů z přeplněných pašeráckých lodí, které se na cestě k italským břehům přes Středozemní moře často převrhnou, což způsobuje velké ztráty na životech. Předminulý víkend při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí. Státy Evropské unie se poté dohodly na posílení operací na záchranu běženců a také na nutnosti bojovat proti převáděčům.

Další trasa migrantů unikajících před válečnými konflikty, násilím a bídou do zemí Evropské unie vede přes Egejské moře a Řecko. Uprchlické tábory v této zemi, sužované vážnou finanční krizí, jsou ale přeplněné, a proto se běženci snaží dostat dál do střední Evropy. I na utrpení těchto lidí vydělávají velké peníze gangy převáděčů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video