Vedení moskevského letiště po smrti šéfa Totalu odstoupilo | E15.cz

Vedení moskevského letiště po smrti šéfa Totalu odstoupilo

Christophe de Margerie (archivní snímek z roku 2012)
Christophe de Margerie (archivní snímek z roku 2012)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: World Economic Forum via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli tragické havárii letadla, na jehož palubě zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie, odstoupilo vedení moskevského letiště Vnukovo. Rezignaci podal generální ředitel Andrej Ďjakov a jeho zástupce Sergej Solncev. De Margerie zemřel poté, co se v noci na úterý jeho letadlo srazilo při startu z Vnukova se sněžným pluhem; nehodu nepřežila ani tříčlenná posádka letounu.

Ruské úřady za příčinu nehody označily nedbalost, která na letišti panovala. Řidič pluhu Vladimir Martyněnko, který havárii přežil, byl zadržen a je podezříván, že řídil opilý, což ale jeho advokát popírá. Tvrdí, že testování Martyněnka na alkohol bylo pouze vizuální a uskutečnilo se bezprostředně po srážce, navíc prý nebylo provedeno žádné kontrolní měření. Ruská média uvádějí, že řidič se přiznal k tomu, že před nástupem na směnu si dal kávu s koňakem.

Martyněnko, který byl jediným zadrženým bezprostředně po nehodě, je nyní ve vazbě, ve které podle dnešního rozhodnutí moskevského soudu zůstane přinejmenším do 21. prosince. Soud tak vyhověl žádosti prokuratury o prodloužení původní 48hodinové vazby.

Vyšetřovatelé oznámili, že zadrželi ještě čtyři další lidi - šéfa správy letiště, vedoucího letového provozu, dispečera a dispečerku v zácviku. Úřady je podezřívají, že zanedbali své povinnosti a bezpečnostní postupy, což vyústilo v tragédii.

Trosky letounu, ve které zahynul šéf Totalu Christoph de MargerieAutor: ctk/ap
Trosky letounu, ve které zahynul šéf Totalu Christoph de Margerie

Ve středu ruští inspektoři za účasti francouzských kolegů začali zkoumat údaje z takzvaných černých skříněk letounu, tedy přístrojů, které zaznamenávají dění na palubě a letové údaje.

Společnost Total ve středu jmenovala svým novým šéfem Patricka Pouyanné. Předsedou správní rady se podle firemního sdělení po de Margeriem stane Thierry Desmarest, který byl do roku 2007 výkonným ředitelem Totalu.

Poslanci chtějí de Margeriemu postavit památník

Mezitím poslanci Státní dumy, tedy dolní sněmovny ruského parlamentu, ohlásili, že by rádi nechali na letišti Vnukovo postavit památník k upomínce de Margerieho tragické smrti. S příslušným návrhem se již podle TASS obrátili na předsedu představenstva letiště Vitalije Vanceva a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

„Christophe de Margerie choval sympatie k Rusku, protiruské sankce vnímal negativně a připomínka jeho smrti by měla být na místě leteckého neštěstí zvěčněna,“ uvedl jeden ze zákonodárců.

De Margerie se zasazoval o pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli. Soustrast nad úmrtím šéfa Totalu vyjádřil mimo jiné i ruský prezident Vladimir Putin.

Zahraniční tisk: Šéf Totalu z ropného světa vyčníval

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video