Venezuelský viceprezident se chopil moci, opozice ho neuznává | E15.cz

Venezuelský viceprezident se chopil moci, opozice ho neuznává

Nicolás Maduro skládá přísahu jako dočasný prezident Venezuely
Nicolás Maduro skládá přísahu jako dočasný prezident Venezuely
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Share on Facebook Messenger
Několik hodin po skončení pohřbu prezidenta Huga Cháveze se ujal vlády jeho dočasný nástupce. Na mimořádném pátečním zasedání venezuelského Národního shromáždění v Caracasu viceprezident Nicolás Maduro složil do rukou poslanců přísahu a stal se dočasným prezidentem země. Opozice považuje toto předání moci za neústavní. Prezidentské volby se podle ústavy mají uskutečnit do 30 dnů po smrti prezidenta.

Po přísaze, v níž Maduro slíbil „absolutní oddanost Hugovi Chávezovi“ předseda parlamentu Diosdado Cabello prohlásil, že „Venezuela půjde po cestě směřující k socialismu“. Opozice parlamentní schůzi bojkotovala. Kritici vlády se obávají, aby v rámci předání moci nepřestala respektovat demokratická pravidla.

Podle ústavy má v případě úmrtí prezidenta převzít jeho roli předseda parlamentu Cabello. Právě on však ve venezuelské státní televizi oznámil, že se moci chopí Maduro. Socialisté tak bez ohledu na ústavu chtějí udržet kontinuitu a využít odkazu masově oblíbeného Cháveze, který Madura v posledním veřejném vystoupení označil za svého nástupce.

Opozice, která má ve 165členném parlamentu 68 křesel, však Madura v prezidentské funkci nechce akceptovat. „Více než kdy jindy musíme odmítnout to, jak zneužívají k politickým cílům jméno prezidenta, který má dnes pohřeb,“ řekl v pátek na tiskové konferenci opoziční poslanec Angel Medina. Opoziční předák Henrique Capriles prohlásil, že Madurovo převzetí prezidentského úřadu je protiústavní, byť ho posvětil nejvyšší soud.

Maduro se stal zastupujícím prezidentem a zároveň je vládním kandidátem pro nadcházející prezidentské volby, což by podle ústavy neměl. Na Madurovu stranu se navíc po Chávezově smrti postavila armáda, které ústava zakazuje hrát jakoukoli roli v politice.

Kritici vlády se obávají, aby nastolený trend nerespektování ústavy nevedl k oslabení demokratické kontroly venezuelského režimu. „Myslím, že od příštího týdne budeme svědky procesu přitvrzení, pokud je to možné, a radikalizace režimu,“ řekl agentuře AP bývalý venezuelský velvyslanec při OSN Diego Arria. „Protože oni se cítí povinni být ještě většími revolucionáři a chávisty, než byl sám Chávez, neboť jsou přesvědčeni, že jen takto je budou jeho příznivci následovat,“ prohlásil.

Vláda své počínání ospravedlňuje právní nejasností situace, v níž se Venezuela momentálně nachází. Chávez se totiž svého prezidentského mandátu, který získal v říjnových volbách, oficiálně neujal. Slib měl složit 10. ledna, Nejvyšší soud mu však umožnil jeho odložení. Právě nejvyšší soud by teoreticky mohl o neústavnosti Madurova převzetí funkce rozhodnout. Vzhledem k tomu, že již dříve posvětil podobně sporné body Chávezova vládnutí, nemá nejspíš opozice velkou šanci se svými námitkami uspět.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.