Vítězství Práva a spravedlnosti může podkopat polský rating, varuje Moody's | E15.cz

Vítězství Práva a spravedlnosti může podkopat polský rating, varuje Moody's

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski
Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Jasné vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) ve víkendových parlamentních volbách není příznivé pro úvěrový rating Polska a mohlo by narušit jeho pozici jako regionálního útočiště investorů, uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Tento výsledek je pro kredit negativní, protože snižuje předvídatelnost ekonomické politiky,“ uvedla Moody's podle agentury Reuters. Status Polska jako „bezpečného přístavu“ pro investory by mohly narušit zvýšené státní zásahy do ekonomiky, dodala Moody's.

PiS v kampani slibovala, že po osmi letech vlády liberální Občanské platformy zvýší dohled státu nad ekonomikou, uvalí dodatečné daně na banky a zastaví privatizaci. Chce také snížit věk odchodu do důchodu a je proti brzkému přijetí eura.

Analytik Moody's Marco Zaninelli uvedl, že ústup od plánu z roku 2012 na zvyšování věku odchodu do penze by mělo významný negativní dopad na veřejné finance.

„Ve světle volebních výsledků očekáváme, že v roce 2016 se Polsko odkloní od původního cíle mít deficit veřejných financí na úrovni 2,3 procenta HDP. Předpovídáme nyní deficit 2,9 procenta HDP,“ uvedl analytik. Podle Moody's by ale schodek neměl překročit hranici tří procent ročního výkonu ekonomiky, nad níž by Varšavě hrozilo popotahování ze strany Evropské komise.

Další velká ratingová agentura Standard & Poor's v pondělí uvedla, že výsledek voleb nebude mít na polský rating žádný bezprostřední vliv. Mohl by ale podle ní oslabit důvěru investorů.

Petr Horký: Unijní šprt se vrací na hanbu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.