"Vnější příčiny" nezavinily pád letadla s hokejisty | E15.cz

"Vnější příčiny" nezavinily pád letadla s hokejisty

Jak-42
Jak-42
• 
ZDROJ: airliners.net

ČTK, nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
"Vnější příčiny" nezpůsobily pád letounu Jak-42, který se před dvěma týdny zřítil u Jaroslavle s hokejisty místního klubu Lokomotiv. Řekl to dnes ruský ministr dopravy Igor Levitin. Přesné příčiny neštěstí dosud nejsou známy.

„Byl to naplánovaný let, vyletěl přesně podle letového řádu, vzletová dráha byla volná. Byl jsem tam na místě a chci říci, že neexistovaly příčiny, vnější příčiny, které by mohly ztížit počínání pilotů,“ řekl ministr v rozhovoru pro stanici Vesti FM.

Vyšetřování vedené Mezistáním leteckým výborem (MAK), zatím přineslo jen poznatek, že na letoun působila zatím neupřesněná „dodatečná brzdící síla“, která zřejmě stroji nedovolila získat potřebnou rychlost, a proto se krátce po vzletu zřítil. Tomu by prý podle médií nasvědčovaly i stopy brzdění pravého podvozku, které se našly na konci startovací dráhy. Ze snímků mezitím zkušební letec Magomed Tolbojev vyvodil dohad, že zatímco jeden pilot se pokoušel vzletět, druhý prý mohl brzdit.

„Příčina, proč letadlo začalo nečekaně snižovat rychlost, se ještě zjišťuje. Zatím se základní verzí jeví nekoordinovaná činnost posádky v kritické situaci. Zkoumá se i pravděpodobnost selhání brzdového systému,“ uvedl v úterý mluvčí MAK. Situaci se pokusí objasnit experti za pomoci matematického modelu a experimentu s obdobným letounem.

Kriminalisté již vyloučili, že by piloti byli pod vlivem alkoholu. Ale o zmatku v kabině svědčí i přepis rozhovoru mezi posádkou těsně před havárií, který unikl do médií a podle odborníků je důkazem nesehraného postupu pilotů.

MAK zatím vyloučil předchozí neoficiální verze o údajně nesprávném rozložení nákladu na palubě, o chybném nastavení stabilizátoru a klapek, o nekvalitním palivu či o technických závadách letounu nebo o vzletu z příliš krátké dráhy. Experti pochybují i o spekulacích, že by prý piloti zapomněli letoun před vzletem odbrzdit.

Další Jak-42 musel nouzově přistát

V úterý kvůli poruše motorů musel přistát na letišti v povolžském Saratově další letoun Jak-42. Letadlo směřovalo do Moskvy a posádka zaregistrovala nebezpečné vibrace motoru tři minuty po startu. Podle některých informací vycházel z agregátu dým. Pilot stroj otočil a bezpečně přistál na domovském letišti.

Autor: ČTK, nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video