Vraždu novináře a kritika Rijádu schválil sám korunní princ, tvrdí americké tajné služby

Zavražděný saúdský novinář Džamál Chášukdží

Zavražděný saúdský novinář Džamál Chášukdží Zdroj: Twitter Hatice Cengizové

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán
Korunního prince Saúdské Arábie Mohameda bin Salmána mnozí považují za skutečného vládce království.
Zavražděný saúdský novinář Džamál Chášukdží
Zavražděný novinář Džamál Chášukdží.
5
Fotogalerie

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího, který byl v roce 2018 brutálně zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. K takovému závěru podle čerstvě zveřejněné zprávy dospěly americké tajné služby. Americká diplomacie po zveřejnění odtajněného dokumentu ohlásila cestovní restrikce proti desítkám saúdskoarabských občanů, jejichž jména ale neuveřejnila.

Vražda Chášukdžího před více než dvěma lety rozpoutala mezinárodní vlnu kritiky a výzvy k přehodnocení diplomatických vztahů s Rijádem. Komando spojované s korunním princem bin Salmánem novináře zabilo 2. října 2018, jeho tělo podle tureckých vyšetřovatelů rozřezalo na kusy. Dědic saúdskoarabského trůnu jakékoli spojování s brutální vraždou odmítá, v souvislosti s ní už bylo obžalováno přes 20 lidí včetně známých spolupracovníků bin Salmána.

Podle amerických zpravodajců je velmi nepravděpodobné, že by saúdskoarabští agenti atentát vykonali bez povolení korunního prince. Ten má podle nich od roku 2017 „absolutní kontrolu“ nad bezpečnostními a zpravodajskými složkami království.

„Máme za to, že korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán schválil operaci v tureckém Istanbulu s cílem zajmout nebo zabít saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího,“ citují americká média z dokumentu, který zveřejnil Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI).

Zpráva podle webu Axios vznikla před více než rokem, administrativa exprezidenta Trumpa, který byl jasným spojencem Rijádu, ale její odtajnění navzdory zákonu z roku 2019 blokovala. Republikána Trumpa ale 20. ledna v Bílém domě vystřídal demokrat Joe Biden, který dává najevo ochotu vystupovat proti Saúdské Arábii, píše agentura Reuters.

Americké ministerstvo zahraničí po zveřejnění zprávy ODNI představilo „Chášukdžího zákaz“ umožňující zavádět cílené sankce v souvislosti se zastrašováním či ohrožováním disidentů působících mimo svou vlast. „Ode dneška budeme mít nové globální opatření... pro uvalování vízových restrikcí na ty, kdo podnikají extrateritoriální útoky na novináře nebo aktivisty,“ uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken.

Mechanismus byl ihned využit proti 76 saúdskoarabským občanům, přičemž některé případy podle prohlášení ministerstva zahraničí s vraždou Chášukdžího nesouvisí. Reuters ještě před oznámením sankcí s odvoláním na nejmenované americké činitele napsal, že na korunního prince bin Salmána USA sankce neuvalí.