Vybrat si mezi Evropskou unií a Ruskem? Naše cesta je jasná, prohlásila nová srbská premiérka | E15.cz

Vybrat si mezi Evropskou unií a Ruskem? Naše cesta je jasná, prohlásila nová srbská premiérka

ČTK

Pokud by Srbsko bylo nuceno vybrat si mezi bližšími vztahy s Ruskem a vstupem do Evropské unie, vybralo by si EU. Řekla to nová srbská premiérka Ana Brnabičová.

Brnabičová je podle svých slov odhodlaná pokračovat v cestě zahájené jejím předchůdcem v čele vlády Aleksandarem Vučičem, který zvítězil v prezidentských volbách a převzal úřad hlavy státu. Jejím cílem je připravit zemi pro členství v EU do konce svého mandátu v roce 2020.

„Evropská unie je to, kam jdeme. To je jasné,“ zdůraznila předsedkyně srbské vlády. „Máme s Ruskem emocionální vztahy vzhledem k tradici, kultuře a náboženství. V Srbsku je mnoho lidí, kteří v Rusku naprosto vidí našeho velkého bratra, našeho ochránce,“ dodala. Tyto pocity podle ní nelze ignorovat, „ale naše strategická cesta je EU“.

Analýza: Režisér Stone nechal Putina mluvit, vynikla tak ruská z nouze ctnost

Srbsko se 7,1 milionu obyvatel se snaží následovat do EU bývalé jugoslávské republiky Slovinsko a Chorvatsko s cílem zlepšit životní úroveň obyvatelstva, která dosahuje jen něco přes třetinu unijního průměru. Země má přitom důležitou geopolitickou polohu jak pro Rusko, tak pro západní státy a obě strany se snaží rozšířit svůj vliv na jihovýchodě Evropy.

Pokud jde o sankce přijaté vůči Rusku kvůli Ukrajině, Vučić se k nim odmítl připojit. Brnabičová nemohla říct, zda by ho v tom následovala, kdyby to ohrozilo vstup do EU. „Hned teď to komentovat nemohu, protože na Balkánu je velmi obtížné zavázat se k čemukoli. Je to složitý region,“ řekla 41letá Brnabičová.

Předseda Evropské komise Juncker: europarlament je směšný

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!