Výbuch v Turecku zabil 11 lidí, zranil desítky dalších | E15.cz

Výbuch v Turecku zabil 11 lidí, zranil desítky dalších

Výbuch v Turecku zabil 11 lidí, zranil desítky dalších
Turecké město Cizre po útoku sebevražedného atentátníka
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nejméně 11 lidí zahynulo a dalších 78 bylo zraněno při výbuchu, který ráno otřásl městem Cizre na jihovýchodě Turecka. Podle úřadů odpálil sebevražedný útočník nálož ukrytou v nákladním autě před tamní policejní stanicí. Turečtí představitelé připsali útok zakázané Straně kurdských pracujících (PKK) a slíbili tvrdý postup vůči těm, kdo čin připravili.

Nálož vybuchla krátce před 07:00 místního času (06:00 SELČ) zhruba 50 metrů od policejní stanice. Exploze stanici vážně poničila, podle agentury Reuters zůstal z třípatrové budovy jen betonový skelet bez oken obklopený hromadou suti.

Cizre leží v oblasti jihovýchodního Turecka, kde žije početná kurdská menšina, a bylo v minulosti místem prudkých bojů mezi armádou a PKK. Radikálové ze zakázané skupiny po loňském krachu mírových jednání s vládou opět se zbraní v ruce bojují za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku. V posledních týdnech podle úřadů spáchali několik útoků na policejní stanice v jihovýchodním Turecku.

Úřady připsaly PKK i dnešní útok, přestože se k odpovědnosti za něj nikdo nepřihlásil. Premiér Binali Yildirim slíbil tvrdé represe vůči osobám odpovědným za atentát. Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že atentát jen zvýšil turecké odhodlání bojovat s povstalci. Turecko podle Erdoganova prohlášení bojuje s povstalci nejen doma, ale i v zahraničí.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş uvedl, že teroristická organizace Islámský stát (IS), kurdští povstalci v Turecku i syrští Kurdové chtějí zneužít situace, která v Turecku panuje po zmařeném červencovém pokusu o převrat. Podle vicepremiéra je ale Turecko rozhodnuto své hranice ochránit.

Podle Yildirima turecká armáda čistí syrské pohraničí od bojovníků IS a dalších teroristických skupin, aby tak zabránila další možné uprchlické vlně. Dodal, že operace v Sýrii bude pokračovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost Turecka, kterou teroristé chtějí ohrozit odtržením části tureckého území.

Yildirim rovněž řekl, že situace v Sýrii a v Iráku se nadále zhoršuje a že jejími důsledky pro migraci je třeba se zabývat na unijní úrovni. Je rovněž přesvědčen, že evropští spojenci Ankary by za migranty měli přijmout větší odpovědnost.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!