Východ Ukrajiny je stále ve varu, Kyjev už tam poslal 60 tisíc vojáků | E15.cz

Východ Ukrajiny je stále ve varu, Kyjev už tam poslal 60 tisíc vojáků

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinské ozbrojené síly zdvojnásobily počet vojáků zapojených do protipovstalecké operace na východě země. Oznámil to prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro televizní stanici Inter. Armáda i proruští separatisté mezitím hlásí pokračování střetů, které si podle zpráv z Kyjeva za uplynulých 24 hodin vyžádaly život jednoho civilisty a zranění pěti vojáků.

„Do dnešního dne jsme zvýšili početní stav našich ozbrojených sil v zóně protiteroristické (protipovstalecké) operace na 60 tisíc vojáků,“ prohlásil Porošenko. Jde tedy o zdvojnásobení počtu vládních vojáků na východě země, protože, jak prezident dodal, jich tam doposud bylo maximálně do 30 tisíc.

Agentura DPA k tomu poznamenala, že podle vládních údajů stojí v Donbasu proti ukrajinské armádě a národní gardě kolem 40 tisíc povstalců podporovaných Ruskem.

I dnes se obě strany obvinily z neustávajícího porušování příměří, které bylo dojednáno v Minsku a vstoupilo v platnost 15. února. Armádní mluvčí Andrij Lysenko v Kyjevě řekl, že střety si od pátku u vládních sil nevyžádaly mrtvé, ale pět vojáků utrpělo zranění. Téměř nepřetržitě, dnem i nocí, podle něj probíhají boje v oblasti měst Marjinka a Avdijivka v Doněcké oblasti, kde rebelové používají i zakázané těžké zbraně.

Luhanský gubernátor loajální Kyjevu Hennadij Moskal na svém webu napsal, že vzbouřenci celou noc z pátku na dnešek ostřelovali z ručních zbraní, ale také minomety a protitankovými řízenými střelami obec Stanycja Luhanska, která leží na předměstí Luhansku, jedné ze separatistických bašt. O život přitom přišla jedna žena.

O neustálém porušování příměří, ovšem vládními silami, dnes informují rovněž proruští povstalci. Za uplynulých 24 hodin těchto případů jen v samozvané Doněcké lidové republice prý zaznamenali 46 a „protivník opět použil těžké zbraně“, napsala ruská agentura TASS s odvoláním na doněcké „ministerstvo obrany“. Podle tohoto zdroje se pod palbu dostala zejména čtvrť Doněcka blízko letiště a města Horlivka a Jasynuvata.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video