Vyšetřování odposlouchávání Merkelové končí. Němci prý nic nenašli | E15.cz

Vyšetřování odposlouchávání Merkelové končí. Němci prý nic nenašli

Německá kancléřka Angela Merkelová
Německá kancléřka Angela Merkelová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Německé státní zastupitelství zastavilo vyšetřování vedené kvůli podezření, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) odposlouchávala mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Prý se nepodařilo objasnit pozadí událostí do té míry, aby bylo možné předložit záležitost soudu.

„S prostředky trestního práva není možné podezření před soudem prokázat,“ uvedl nejvyšší státní zástupce Harald Range k zastavení vyšetřování pro server Spiegel Online. Dokumenty, které prokuratura získala, podle Rangeho umožňují několik výkladů a není z nich prokazatelné, že byl telefon Merkelové skutečně od roku 2002 odposloucháván a získaná data archivována.

Nejvyšší státní zastupitelství se případem zabývalo od loňského června poté, co na údajné sledování kancléřky upozornil týdeník Der Spiegel s odvoláním na tajné dokumenty, které médiím poskytl bývalý bezpečnostní expert NSA Edward Snowden. Už loni v prosinci se však Range k výsledkům šetření vyjadřoval skepticky a uváděl, že materiály, jež má prokuratura k dispozici, by neobstály před soudem jako důkazy.

Snowdenův podíl

Snowden v roce 2013 zveřejnil prostřednictvím sdělovacích prostředků velké množství utajovaných dat svědčících o rozsáhlém sledování telefonických hovorů a komunikace na internetu americkými tajnými službami, a to nejen v USA, ale i v zahraničí. Podle německých médií mezi sledovanými byla i Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Aféra se sledováním poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem. Ke sledování kancléřky se američtí představitelé nikdy přímo nevyjádřili. Uvedli pouze, že Merkelová do budoucna sledována nebude.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.