Vztahy mezi Trumpem a Kimem ochladly. Armáda je připravena reagovat, řekl americký prezident | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vztahy mezi Trumpem a Kimem ochladly. Armáda je připravena reagovat, řekl americký prezident

ČTK

Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které se mělo konat 12. června v Singapuru. Trump to Kimovi oznámil dopisem, který dnes Bílý dům zveřejnil. Za důvod svého rozhodnutí prezident označil Kimovy nedávné projevy s nepřátelskými výpady proti USA. Kimovi také vzkázal, že je připraven se s ním v budoucnu setkat.

"Velmi jsem se na setkání s vámi těšil," napsal Trump Kimovi. "Bohužel z obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství ve většině vašich posledních prohlášeních cítím, že by bylo nyní nevhodné dlouho plánované setkání uskutečnit," vysvětlil americký prezident.

Kimovi nicméně vzkázal, aby se nerozpakoval mu zavolat či napsat, pokud svůj názor na summit změní.

Armáda Spojených států je připravena odpovědět, pokud by se KLDR rozhodla provést nějakou nerozumnou a lehkomyslnou akci. Prohlásil později podle agentury Reuters americký prezident.

Trump o připravenosti americké armády hovořil s ministrem obrany Jamesem Mattisem. Dodal, že více než kdykoli jindy jsou americké síly připraveny reagovat na severokorejské hrozby.

Zeman je populista a nacionalista, propukla válka proti elitám, říká Trumpův exstratég Bannon

KLDR v posledních dnech opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje. Náměstkyně šéfa severokorejské diplomacie Čche Son-hui dnes uvedla, že Pchjongjang je zrovna tak připraven na jaderný konflikt jako na setkání u jednacího stolu.

Podle Trumpa Severokorejci sice mluví o svém nukleárním arzenálu, ale "ten náš je tak obrovský a mocný, že se modlím k bohu, aby nemusel být nikdy použit".

Zničili jsme centrum pro testování jaderných zbraní, ohlásili Severokorejci
Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do Spojených států

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!