Vztahy s Ruskem? Varuji před novou dobou ledovou, prohlásil německý ministr zahraničí | E15.cz

Vztahy s Ruskem? Varuji před novou dobou ledovou, prohlásil německý ministr zahraničí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel varoval před novou "dobou ledovou" ve vztazích s Ruskem. Nové sankce USA podle něj v Evropě vyvolávají obavy z nezamýšlených vedlejších efektů, prohlásil ve Washingtonu po setkání se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem.

Americký prezident Donald Trump na začátku tohoto měsíce podepsal kontroverzní sankční balíček Kongresu. Postihuje kromě Ruska také Severní Koreu a Írán. Protiruské sankce se zaměřují hlavně na důležitá průmyslová odvětví včetně energetiky. Rusko má být potrestáno za svou roli v ukrajinském konfliktu i za údajné ovlivňování amerických voleb.

Gabriel ale kritizoval, že sankce postihují také evropské podniky. "Jako Evropané se velmi obáváme, že to bude mít pro Evropu nezamýšlené důsledky. Nechceme zcela zničit své obchodní vztahy s Ruskem, zvláště v energetickém sektoru," řekl Gabriel.

Německý ministr dodal, že opatření USA vystavují evropské firmy zapojené do energetických projektů v Rusku hrozbě pokut za porušení amerických zákonů. Německá ministryně hospodářství Brigitte Zypriesová už předtím vyzvala Evropskou unii k opatřením proti USA, pokud by nové sankce vyústily v pokutování německých firem.

Gabriel řekl, že evropští lídři jsou znepokojeni tím, že nejnovější sankce budou mít nejen hospodářské důsledky, ale také by mohly "vést k nové době ledové mezi Ruskem a Spojenými státy a Západem". Německý politik dnes ale také řekl, že je vděčný za to, že prezident Trump souhlasil s koordinací dalších opatření se spojenci, informovala agentura Reuters.

Gabriel dnes také vyzval Moskvu, aby splnila své závazky vyplývající z křehké dohody o příměří na východní Ukrajině, včetně stažení těžkých zbraní. "To by byl nejlepší startovací bod pro zlepšení vztahů," poznamenal.

Šéf německé diplomacie však hodnotí skepticky také nové americké sankce proti Íránu, protože podle něj ohrožují těžce vyjednanou dohodu s Teheránem o jeho jaderném programu.

"Velmi nám jako Evropanům i jako Němcům záleží na zachování této dohody," zdůraznil Gabriel. Íránu však podle něj musí být jasné, že musí být realizován opravdu každý detail dohody. Německo podle něj bude v tomto směru na Írán tlačit spolu s Francií, Británií a Spojenými státy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video