Washington vyšle na Blízký východ další vojáky. Napětí mezi USA a Íránem roste | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Washington vyšle na Blízký východ další vojáky. Napětí mezi USA a Íránem roste

ČTK

Spojené státy vyšlou další tisícovku vojáků na Blízký východ v reakci na růst napětí mezi USA a Iránem. Oznámil to úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan, podle něhož budou armádní posily „chránit americký personál a zájmy v regionu“. Již v květnu rozhodl americký prezident Donald Trump o vyslání 1500 příslušníků armády do této neklidné oblasti.

Washington viní Teherán z útoku na dvojici tankerů blízko strategického Hormuzského průlivu, po němž minulý týden vzrostly světové ceny ropy. Írán obvinění odmítá a označuje ho za součást americké kampaně proti své zemi.

„Nedávné íránské útoky potvrzují spolehlivé a důvěryhodné informace, které jsme získali o nepřátelském chování íránských jednotek a spřízněných skupin, jež ohrožuje personál Spojených států a jejich zájmy napříč regionem,“ uvedl podle agentury Reuters Shanahan.

Trump, který loni rozhodl o stažení amerických vojáků z bojů v Sýrii a vytrvale se snaží omezit jejich počet i v dalších misích, jde v otázce Íránu opačným směrem. Šéf Bílého domu považuje Teherán v blízkovýchodním regionu za úhlavní hrozbu pro americkou bezpečnost a tón debat mezi oběma zeměmi se přiostřil již poté, co před více než rokem vypověděl dohodu o omezení íránského jaderného programu. Před necelým měsícem Trump oznámil, že do oblasti míří 1500 příšlušníků americké armády.

Napětí mezi USA a Íránem sílí, Trump vyšle na Blízký východ další vojáky
NKÚ: Obrana špatně plánovala nákupy výstroje pro vojáky
Nová iniciativa NATO zahrnuje i Česko. Obrana počítá, kolik vyčlení vojáků a techniky
Stát finišuje nákup radarů a obrněnců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!