WTO po letech jednání schválila přijetí Ruska | E15.cz

WTO po letech jednání schválila přijetí Ruska

Rusko
Rusko
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová obchodní organizace (WTO) dnes na ministerské konferenci oficiálně schválila přijetí Ruska mezi své členské země. Moskva usilovala o členství 18 let. Rusko bylo největší ekonomikou stojící dosud mimo WTO. Součástí organizace se stane 30 dnů poté, co členství schválí jeho parlament.

Šéf WTO Pascal Lamy přirovnal ruské úsilí k maratonu. „Poslední míle je nejhorší, nejtěžší. Nejlepší chvíle v maratonu nastává, když překonáte cílovou čáru,“ řekl. Podle ruské ministryně pro hospodářský rozvoj Elviry Nabiulliny nyní země kvůli ochranným opatření členských států proti ruském vývozu přichází o dvě miliardy dolarů ročně. Členství ve WTO by toto mělo změnit.

Podle ekonomů pocítí vstup Ruska do WTO jako první spotřebitelé, protože se zlevní spotřební zboží z dovozu. Zvýšená konkurence a odstranění ochranných bariér může ale také znamenat konec některých ruských výrobců. Země si ale na ratifikaci ještě počká, podle ruského vicepremiéra Igora Šuvalova proběhne až po jarních prezidentských volbách.

Poté, co Rusko dohodlo podmínky svého vstupu s USA a EU, byla poslední překážkou pro jeho přijetí do WTO Gruzie, která jako každá členská země může nové uchazeče vetovat. Tbilisi kvůli nedávné vzájemné válce o odštěpenecké gruzínské provincie Abcházii a Jižní Osetii vstup Ruska do WTO dlouho blokovalo. Konečnou dohodu obě strany podepsaly až minulý měsíc.

WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Organizace zahrnuje 153 členů, včetně České republiky.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video