WTO se postavila za EU, vytýká Rusku vysoká cla | E15.cz

WTO se postavila za EU, vytýká Rusku vysoká cla

WTO se postavila za EU, vytýká Rusku vysoká cla
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC: (CC BY-SA 2.0) / Flazingo Photos/flickr.com

ČTK

Světová obchodní organizace (WTO) do velké míry podpořila Evropskou unii v obchodním sporu s Ruskem o systém cel. Moskva podle ní uvalila nadměrně vysoká cla na dovoz některých zemědělských a zpracovatelských výrobků z EU. Jde o první verdikt WTO týkající se Ruska od chvíle, kdy se tato země stala v roce 2012 členem této organizace, napsala agentura Reuters. Rusko uvedlo, že většinu inkriminovaných cel již snížilo a u zbývajících tak učiní brzy.

Spor mezi EU a Ruskem o ruský systém cel se táhne od roku 2014. Brusel se tehdy obrátil na WTO s tvrzením, že Rusko vybírá nedovoleně vysoká cla u některých typů zboží, například u papíru, lepenky, palmového oleje či ledniček. EU tvrdí, že vyšší ruská cla mají jasně negativní vliv na vývoz zboží v hodnotě zhruba 600 milionů eur (16,2 miliardy korun) za rok.

Následné rozhovory mezi Bruselem a Moskvou řešení nepřinesly. O věci tudíž musel rozhodovat příslušný orgán WTO, což je v podstatě tribunál složený z několika, obvykle tří nebo pěti, odborníků.

Ve sporu o ruská cla se tento orgán vyjádřil ve prospěch EU v 11 ze 12 sporných opatření. Konstatoval přitom, že ruský celní režim na dané zboží není v souladu se závazkem Ruska nezavádět cla vyšší než ta, ke kterým se země v rámci WTO zavázala.

Navzdory tomu, že Rusko je od srpna 2012 členem WTO, nesplnilo zatím některé závazky

Rusko uvedlo, že většinu cel, která jsou jádrem sporu, časem již snížilo. U zbylých celních poplatků, které se vztahují na papír a ledničky, tak učiní brzy. „Rusko nikdy nepopíralo, že dovozní cla na některé zboží se z technických důvodů lišila od těch, která byla stanovena v celních závazcích,“ uvedlo podle Reuters ruské ministerstvo hospodářství.

Evropská komise poté uvedla, že rozhodnutí WTO poukazuje na neschopnost Ruska dostát svým obchodním závazkům. „Navzdory tomu, že Rusko je od srpna 2012 členem WTO, nesplnilo zatím některé závazky, které před svým přijetím učinilo,“ uvedla podle agentury Reuters komise. „Jejich součástí je jedno z nejzákladnějších pravidel WTO, podle kterého členové nesmějí uplatňovat celní poplatky“ překračující úroveň, ke které se zavázali.

Rusko se stalo členem WTO v srpnu 2012. O členství usilovalo zhruba 19 let a bylo největší ekonomikou a jediným členem skupiny G20, který do té doby stál mimo tuto organizaci.

Unijní činitelé tvrdí, že celní spor při WTO nemá žádnou souvislost s napětím mezi Moskvou a Západem kvůli ruské politice vůči Ukrajině. Brusel kromě této věci zahájil při WTO smírčí jednání o několika dalších obchodních překážkách, které podle něj zavedlo Rusko. Patří mezi ně na příklad poplatek za recyklaci automobilů nebo zákaz dovozu vepřového. Tyto záležitosti zatím vyřešeny nebyly.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!