Z Bajkonuru odstartoval další Sojuz, na ISS dopraví Rusa, Američana a Japonce | E15.cz

Z Bajkonuru odstartoval další Sojuz, na ISS dopraví Rusa, Američana a Japonce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-07, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové tři členy posádky. U orbitálního komplexu má přistát za dva dny.

Na ISS míří velitel lodi ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Připojí se k třem svým kolegům, kteří na ně na stanici čekají - Američané Joe Acab a Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin.

Start a let s nosnou raketou se uskutečnil přesně podle stanoveného časového harmonogramu. Třetí, poslední stupeň Sojuzu-FG se oddělil přibližně devět minut po opuštění startovací rampy. Sojuz MS-07 nyní bude pokračovat v samostatném orbitálním letu k ISS. Přistání na stanici je plánováno v úterý před desátou hodinou.

Po příletu nové trojice bude již opět šestičlenná posádka - nyní 54. expedice na ISS - pokračovat v práci na stovkách experimentů.

Ještě dnes by u orbitálního komplexu měla zakotvit americká nákladní loď Dragon společnosti SpaceX se zásobami včetně vánočních dárků. Dopraví i zařízení a vědecký materiál pro další výzkumy, jako je testování výroby optických vláken v mikrogravitaci či sledování kosmického smetí na oběžné dráze kolem ISS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video