Z Francie vyplula letadlová loď, má podpořit nálety proti islamistům | E15.cz

Z Francie vyplula letadlová loď, má podpořit nálety proti islamistům

Letadlová loď Charles de Gaulle
Letadlová loď Charles de Gaulle
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z vojenské námořní základny v Toulonu na jihu Francie dnes vyplula francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Směřuje do východního Středomoří, kde se zapojí do bojů proti samozvanému Islámskému státu (IS), uvedla agentura AFP. Posílení tamní palební síly Francie nařídil prezident François Hollande krátce po pátečních atentátech v Paříži, k nimž se přihlásilo právě hnutí IS.

Letadlová loď Charles de Gaulle dopluje do oblasti operací nedaleko Sýrie či Libye za několik dní. S 26 stíhačkami, z nichž 18 je typu Rafale a osm typu Super-Etandard, ztrojnásobí údernou sílu francouzského letectva proti IS, hlavně v Sýrii, upřesnil před vyplutím admirál Jean Crignola.

Ten velí celé misi Task Force 476, která zahrnuje kromě francouzského námořnictva a letectva také několik zahraničních plavidel včetně fregat z Británie a Belgie.

Když bojovníci IS prohlásili, že páteční útoky v Paříži byly odplatou za útoky Francie proti islamistům na Blízkém východě i jinde, udeřily francouzské stíhačky v neděli večer bezprecedentní silou na pozice IS v Sýrii. Hollande prohlásil, že Francie bude v útocích vytrvale pokračovat. „Francie je ve válce. Jsme ve válce proti terorismu džihádistů, který ohrožuje celý svět,“ řekl prezident. Francie prý proti islamistům zasáhne nejen v Sýrii, ale také v Iráku a v Mali.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video