Za ničivý požár v Londýně může lednice, potvrdila policie. Tragédii napomohly i obklady budovy | E15.cz

Za ničivý požár v Londýně může lednice, potvrdila policie. Tragédii napomohly i obklady budovy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tragický požáru výškového obytného domu v Londýně z minulého týdne začal kvůli vadné ledničce. Podle britské policie je jasné, že oheň nebyl založen úmyslně. Obložení budovy podle zástupkyně policie Fiony McCormackové propadlo ve všech bezpečnostních zkouškách. Tragický požár budovy Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kensington si vyžádal přinejmenším 79 obětí.

Od oznámení poslední bilance obětí policii nikdo nenahlásil další pohřešované, uvedla McCormacková. Policisté se ale stále obávají, že nemají "úplný obrázek" o rozsahu tragédie. "Obávám se, že jich je víc," uvedla McCormacková k obětem. Z poškozené budovy už policisté podle ní vynesli všechna těla, která byla kompletní.

McCormacková znovu vyzvala, aby se policii přihlásili všichni, kdo v době tragédie byli v budově, ať už z jakýchkoliv důvodů. "Naší prioritou je dozvědět se, kdo byl v Grenfell Tower. Nezajímají nás důvody lidí, proč tam byli," uvedla.

Policie tak dnes potvrdila dřívější informace médií, podle kterých požár způsobila vadná lednice. Podle McCormackové šlo o lednici s mrazákem typu FF175BP, kterou vyrábí firma Hotpoint. Tento typ nebyl v minulosti označen za závadný a firma jej nestáhla z oběhu. Policie ve spolupráci s výrobcem spotřebičů provádí další testy. "Máme nyní odborné důkazy, že oheň nebyl založený úmyslně," uvedla zástupkyně policie.

V již provedených bezpečnostních zkouškách propadla jak izolace, tak i obkladový materiál budovy. Britská média v uplynulých dnech spekulovala, že neobvykle rychlé šíření požáru čtyřiadvacetipodlažní budovou mělo na svědomí právě hořlavé obložení.

Mezi obviněními z trestných činů, které by policie mohla v souvislosti s požárem vznést, by mohlo být i neúmyslné zabití, řekla McCormacková. V souvislosti s požárem už policie zabavila dokumenty několika firem a organizací. Zabývá se i možným porušením bezpečnostních předpisů, zejména v oblasti protipožární ochrany.

Britské úřady v souvislosti s požárem identifikovaly jenom na území Anglie 600 výškových budov, jejichž obložení je podobné tomu v Grenfell Tower. Zkoušky zatím prokázaly, že hořlavý materiál byl použit v obložení jedenácti z nich.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video