Za pád letadla u Tchaj-peje mohly problémy s motory | e15.cz

Za pád letadla u Tchaj-peje mohly problémy s motory

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středeční pád letadla u tchajwanské metropole Tchaj-peje mají s největší pravděpodobností na svědomí problémy s motory. Vyplývá to ze záznamů letových dat a rozhovorů z pilotní kabiny, které obsahují takzvané černé skříňky letounu. Z 58 pasažérů na palubě se podařilo zachránit 15. Počet obětí vzrostl podle nejnovější bilance úřadů na 35, osm lidí se stále pohřešuje.

Nová bilance zahrnuje další čtyři těla, která v pátek našly pátrací týmy na dně kalné řeky Ťi-lung, kam stroj společnosti TransAsia Airways spadl. Mrtvoly tří mužů a jedné ženy proud odnesl asi 50 metrů od místa neštěstí. Po dalších nezvěstných pátrá 190 potápěčů. Mezi přeživšími je podle agentury AP 14 cestujících a jedna stevardka.

Agentura Reuters uvedla, že když záchranáři objevili v takřka novém turbovrtulovém letadle ATR-72 tělo dvaačtyřicetiletého pilota, ten stále svíral v ruce řídící páku. Starosta Tchaj-peje pilota veřejně ocenil za to, jak dokázal po startu s letadlem manévrovat mezi výškovými budovami města a navést ho k řece.

Pilot vyslal krátce po startu tísňové volání a oznámil, že motor samovolně zhasnul. K tomu může dojít z více příčin, například když je přerušena dodávka paliva. Podle záznamu letových dat v jedné z „černých skříněk“ začal 37 vteřin po startu hlásit alarm potíže s pravým motorem. Letová data ukázala, že motor sice náležitě nepracoval, ale zcela nezhasl, jak sdělil pilot řídící letištní věži.

O 46 vteřin později byl vypnut také levý motor, podle AP evidentně jedním z pilotů. V tu chvíli ani jeden z motorů nepoháněl vrtule. Piloti se pokusili motory znovu nastartovat, ale neuspěli a letadlo se zřítilo.

„Na základě údajů, které máme k dispozici, můžeme konstatovat, že po jistou dobu (těsně před zřícením letadla) neměly oba motory žádný tah,“ prohlásil Thomas Wang, šéf tchajwanského úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě, který je pověřen vyšetřováním katastrofy. O příčinách je podle Wanga předčasné spekulovat. „Je to teprve třetí den, takže nedokážeme ještě moc říci,“ prohlásil Wang.

Wang rovněž zopakoval, že motory před startem nevykazovaly žádné problémy a že podobná letadla jsou schopna letu i v případě fungování pouze jednoho z motorů. Letadlo odstartovalo ve středu před 11:00 místního času z Tchaj-peje na tchajwanské souostroví Ťin-men. Brzy po startu se ale naklonilo na bok, po přeletu dálnice zavadilo o dálniční nadjezd a zřítilo se do řeky. Předběžná zpráva vyšetřovatelů o příčinách nehody by měla být hotová do 30 dnů, podrobnější zpráva po 3-4 měsících. Vyšetřování má být dokončeno zhruba za rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video