Záchranná akce v Thajsku pokračuje, zbývající fotbalisté se mohou dostat z jeskyně již dnes | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Záchranná akce v Thajsku pokračuje, zbývající fotbalisté se mohou dostat z jeskyně již dnes

ČTK

Záchranáři dnes zahájili třetí a poslední etapu operace, která má za cíl osvobodit skupinu lidí uvězněnou v zatopené jeskyni na severu Thajska - dnes by se měli na povrch dostat čtyři zbývající chlapci a jejich fotbalový trenér. Na tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón.

Osottanakón řekl, že záchranáři doufají, že se jim poslední skupinu podaří vyprostit rychleji než ty předešlé, případně za stejnou dobu. Potápěči v neděli vyvedli z jeskyně první čtyři chlapce, v pondělí pak vysvobodili další čtveřici.

Dnešní záchranná operace, které se přímo účastní 19členný tým, začala v krátce po 10:00 místního času (pět hodin ráno středoevropského času). Pondělní evakuace trvala zhruba deset hodin.

Záchrana chlapců z thajské jeskyněZáchrana chlapců z thajské jeskyněAutor: Info.cz

Jeskyni dnes opustí také trojice vojenských potápěčů ze zvláštních jednotek a lékař, kteří o chlapce v podzemí od jejich nalezení pečovali.

Mladí sportovci s trenérem uvízli více než čtyři kilometry od ústí jeskyně 23. června, kdy je v podzemí uvěznila stoupající voda. Záchranáři fotbalisty objevili 2. července, od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci. Ta je velmi náročná, neboť část trasy musí děti zvládnout pod vodou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!