Žádná dohoda s Řeckem o plynovodu není, reaguje Moskva | E15.cz

Žádná dohoda s Řeckem o plynovodu není, reaguje Moskva

Stavba plynovodu
Stavba plynovodu
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko, kterému hrozí bankrot, se začátkem příštího týdne chystá podepsat s Ruskem smlouvu v hodnotě několika miliard eur, tvrdí německý týdeník Der Spiegel. Kontrakt se týká plynovodu Turkish Stream, kterým přes Turecko a Řecko do Evropy poteče ruský plyn. Moskva ale informaci německého časopisu vzápětí popřela.

Atény peníze dostanou formou zálohy, podle Spiegel Online se hovoří o třech až pěti miliardách eur (asi 82 až 137 miliard korun).

Vysoce postavený nejmenovaný činitel řecké vládní strany Syriza řekl, že smlouva by mohla v Řecku „obrátit situaci“. Hluboce zadlužená země se v současnosti snaží s věřiteli vyjednat další záchrannou půjčku, její vláda ale musí nejprve předložit program reforem. Zatím však nepřišla s ničím, co by věřitelé považovali za přijatelné.

Schäuble: Zpráva o řecko-ruské dohodě by mě potěšila

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes novinářům v komentáři na zprávu magazínu Der Spiegel řekl, že by ho potěšilo, kdyby byla zpráva o dohodě pravdivá a kdyby Řecko tyto prostředky dostalo. „Nemyslím si ale, že to vyřeší problémy Řecka s plněním memoranda o porozumění,“ dodal v souvislosti s řeckými závazky vůči partnerům v eurozóně. Atény v současné době jednají o uvolnění další 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) v rámci prodlouženého záchranného programu a chtějí také dosáhnout změn v dohodě s věřiteli.

Plánovaná trasa projektu Turkish StreamAutor: Gazprom
Plánovaná trasa Turkish Stream

Žádná dohoda s Řeckem není na stole, reaguje Moskva

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov dnes agentuře RIA Novosti řekl, že žádná dohoda o ruské záloze na budoucí řecké výnosy uzavřena nebyla. Prezident Vladimir Putin sám při nedávné besedě s občany řekl, že o finanční pomoc se na Rusko nikdo neobracel, připomněl mluvčí. „Rusko finanční pomoc neslibovalo, protože o ni nikdo nepožádal,“ dodal.

Rusko s Řeckem smlouvu údajně podepíše v úterý. Tento týden o ní v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednal řecký premiér Alexis Tsipras a ministr energetiky Panajotis Lafazanis.

Peníze z Ruska budou zálohou za budoucí zisky, které Řecko získá z výběru tranzitních poplatků. Plynovod Turkish Stream má podle současných plánů začít fungovat v roce 2019.

Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (foto z 8. dubna 2015)Autor: CTK
Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Sázka na Rusko

Podle dnešního vydání řeckého hospodářského týdeníku Agora kabinet v Aténách sází na smlouvu s Ruskem. „Vláda doufá, že prostřednictvím Kremlu získá tak potřebné finanční prostředky. Takto chce jednání s evropskými partnery (ohledně další půjčky) přesunout na červen,“ píše Agora.

Podle nejmenovaného vysoce postaveného zástupce řeckého ministerstva financí, na kterého se v pátek odvolávala agentura Reuters, musí řecká vláda využít posledních zbytků hotovostních rezerv, aby byla schopna na konci tohoto měsíce vyplatit důchody a mzdy státních zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video