Záhada Stade de France: proč se atentátníci odpálili na odlehlém místě? | E15.cz

Záhada Stade de France: proč se atentátníci odpálili na odlehlém místě?

Fotbalový fanoušek na stadionu Stade de France reaguje na zprávu o teroristických útocích
Fotbalový fanoušek na stadionu Stade de France reaguje na zprávu o teroristických útocích
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tři sebevražední atentátníci na pařížském stadionu Stade de France mohli vyvolat krveprolití a vražednou paniku. Místo toho se odpálili na relativně odlehlém místě a v místech, kde mohla nastat jatka, zabili jediného člověka. Vyšetřovatelé a experti se nyní snaží zjistit proč. Podle francouzského ministra sportu Thierryho Braillarda sebevražední atentátníci chtěli proniknout dovnitř.

Přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem začal na stadionu Stade de France na severním pařížském předměstí Saint-Denis ve 21:20. Terasa a okolí byly prakticky liduprázdné, když na úrovni brány D aktivoval první džihádista rozbuškou svůj sebevražedný opasek, naplněný peroxidem acetonu (TATP) a šrouby, a zabil jednoho kolemjdoucího.

Další exploze se ozvala o deset minut později u brány H. Jedinou obětí byl radikál, jehož tělo exploze roztrhla na dva kusy. Výloha sousední restaurace zůstala téměř nedotčená. Poslední exploze, která nastala v sousední ulici krátce před 22:00, zabila pouze nositele sebevražedného opasku. Došlo k tomu na začátku slepé ulice, jako by se před zmáčknutím osudného tlačítka izoloval od ostatních.

Útok mohl vyvolat paniku

„Je to nepochopitelné,“ řekl AFP nejmenovaný policejní zdroj. „Je to zázrak, že obětí bylo tak málo. To, co udělali, kromě toho, že spáchali sebevraždu, nedává konkrétně žádný smysl,“ uvedl také. „Když chcete způsobit masakr, uděláte to, když diváci vcházejí nebo vycházejí,“ dodává.

Kdyby se atentátníci o hodinu dříve vmísili mezi fanoušky čekající před vstupem na stadionu, zabili nebo zranili by desítky lidí, hlavně by ale vyvolali paniku, které jsou za podobných okolností často tragičtější než exploze. Velké ztráty by způsobili i po skončení zápasu, tím spíše, že Paříží už otřásaly další útoky na zahrádkách restaurací a v koncertní síni Bataclan.

Podle nejmenovaného bývalého šéfa francouzské zpravodajské služby se lze domnívat, že vzhledem k tomu, že tři sebevražední atentátníci na sobě měli lehké opasky spíše než vesty, by uprostřed davu každý z nich zabil až šest lidí a dvacítku dalších zranil. Hlavně by ale vyvolali „neuvěřitelnou“ paniku.

Odpálení na příkaz?

Vyšetřovatelé se nyní snaží rekonstruovat události z pátečního večera pomocí záznamů z bezpečnostních kamer. Podle zmíněného experta z francouzské špionáže se jako nejpravděpodobnější nyní zdá hypotéza, že „měli instrukci se ve 21:20 domluvit, aby se zkoordinovali s Bataclanem. Možná nebyli moc lstiví, nepovedlo se jim dostat se tam, kam měli, odpálili se v hodinu, ve kterou se jim řeklo…“.

Francouzský ministr sportu Braillard ve vysílání televize France 2 řekl, že sebevražední atentátníci „chtěli proniknout do areálu, ale nemohli“. Neupřesnil ale podle AFP, kolik útočníků tak prý chtělo učinit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video