Zakaria: Daně jsou v USA progresivnější než v Evropě | E15.cz

Zakaria: Daně jsou v USA progresivnější než v Evropě

USA, daně
USA, daně
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do debaty o větším zdanění bohatých v USA vstoupil vlivný americký publicista Fareed Zakaria. V CNN uvedl, že americký daňový systém je výrazně progresivnější než evropský, protože se příliš opírá o daně z příjmu. Zdanění nejbohatších podle něj ekonomice USA nepomůže, mělo by se naopak více pracovat s daní ze spotřeby. Zakaria, jehož časopis Forbes označil za jednoho z nejvlivnějších levicových liberálů, se tak ostře odchýlil od linie prosazované Obamou, jehož kampaň v roce 2008 osobně podpořil.

Sazby daně z příjmu by se měly dramaticky snížit, klesnout by měly i firemní daně a výpadek by měla nahradit celoamerická daň ze spotřeby, například v podobě daně z přidané hodnoty, navrhuje Zakaria.

Dostává se tak do ideového sporu s americkým prezidentem Barackem Obamou, který před prezidentskými volbami žádá výrazné zvýšení daní pro bohaté, což označuje za věc spravedlnosti a lék na hluboce deficitní veřejné finance. Obama vede s podporou miliardáře Warrena Buffetta populistickou kampaň pod heslem „bohatí musí platit spravedlivý podíl“.

O daňových plánech české vlády čtěte zde:

Zakaria však poukázal na to, že bohatí Američané už platí o dost více než „spravedlivý podíl“. „Studie OECD ukázala, že deset procent Američanů s nejvyššími příjmy platí z celkového výnosu daně z příjmu 45,1 procenta, tedy větší podíl než platí horních deset procent v jakékoli z dalších 24 zkoumaných zemí. V Německu platí 31 procent, ve Francii 28 procent,“ uvedl Zakaria.

Zakaria dává za vzor mimo jiné Česko

Zakaria vysvětluje, že americký systém je progresivnější než evropský, který přitom liberálové předkládají jako vzor sociální spravedlnosti. Federální vláda totiž získává asi 43 procent svých daňových výnosů z daní z příjmů jednotlivců ve srovnání s pouhými 29 procenty v Německu a 22 procenty ve Francii.

V Evropě zbytek dorovnává inkaso z DPH, což je ovšem vysoce regresivní daň, protože chudší ji platí vyšší procentem ze svých příjmů než bohatí. Zakaria připomíná, že USA jsou jedinou bohatou zemí světa, která nemá celonárodní daň ze spotřeby.

Zakaria se přimlouvá za jednodušší a „plošší“ daňové sazby a zejména za zrušení tisíců výjimek, které jen živí korupci. Za vzor dává země jako Česko a Estonsko, které „inovovaly a se značným úspěchem zavedly rovnou daň“.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video