Západ chce v Rusku vyvolat nepokoje, šíří otrávená narkotika, tvrdí Moskva | E15.cz

Západ chce v Rusku vyvolat nepokoje, šíří otrávená narkotika, tvrdí Moskva

Heroin
Heroin
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf ruské protidrogové služby obvinil západní tajné služby, že se pokoušejí destabilizovat Rusko šířením otrávených narkotik. Podle ředitele ruské Federální služby pro kontrolu narkotik (FKSN) Viktora Ivanova zasáhla loni Rusko drogová epidemie, při níž zdravotníci zaznamenali 700 případů otrav a 30 úmrtí.

„Máme-li nazvat věci pravými jmény, pak byl proti území Ruska proveden skutečný útok s použitím nového narkotika, které vykazuje známky bojové otravné látky,“ řekl podle zprávy moskevského rozhlasu Ivanov. Za masové otravy podle něj mohou být odpovědné západní špionážní centrály, které se v Rusku snaží vyvolat protivládní protesty.

Ivanov už dříve ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že drogy otrávené speciálními jedy vyvíjejí vědecké ústavy ve Spojených státech a Velké Británii. Pod vlivem narkotik byli podle něj loni v Kyjevě i davy demonstrantů, kteří svrhli proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče.

V Rusku žije odhadem 1,8 milionu lidí závislých na drogách, z nichž úřady evidují kolem 700 tisíc. Na předávkování podle FKSN každým rokem umírá okolo 20 tisíc až 30 tisíc Rusů. Drogy ovšem do země nepřicházejí ze západu, ale drtivá většina z Afghánistánu přes bývalé sovětské středoasijské republiky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video