Západ USA zaplavují odpadky, nejspíš pocházejí z Japonska

Trosky, které po sobě zanechala loňská vlna tsunami

Trosky, které po sobě zanechala loňská vlna tsunami Zdroj: profimedia.cz

Japonsko rok po přírodní katastrofě
Japonsko rok po přírodní katastrofě
Japonsko rok po přírodní katastrofě
Japonsko rok po přírodní katastrofě
Japonsko rok po přírodní katastrofě
7
Fotogalerie
Západní pobřeží Spojených států v těch dnech začalo zaplavovat smetí. Pravděpodobně jde o dozvuky loňské vlny tsunami v Japonsku. Ochránci životního prostředí od Kalifornie po Aljašku proto bijí na poplach, napsal deník The Wall Street Journal.

Podle amerických činitelů smetí, na němž často jsou japonské nápisy, může být první vlnou pozůstatků po tsunami, která loni 11. března zabila více než 15 tisíc lidí a spláchla do oceánu části japonských měst. „Nezasáhne to jenom jeden stát, ale mnoho států,“ uvedl Nir Barnea z vládního úřadu pro oceány a ovzduší.

V severní Kalifornii již v lednu nalezli na pláží velký černý plovák s japonskými nápisy. Na pobřeží Aljašky se pak velké množství smetí začalo objevovat na konci dubna jižně od města Anchorage. Nejvíce jej moře přináší v těchto dnech. V posledních týdnech se pak odpad z Japonska objevuje i ve státech Oregon a Washington.

Japonsko rok po zemětřesení a vlně tsunami:

Podle Chrise Pallistera z neziskové organizace Gulf of Alaska Keeper, starající se o úklid na místních plážích, připlouvá největší množství odpadu právě nyní. Zatímco obvykle moře na místní břehy vyvrhne asi tucet plováků za rok, za posledních několik dní se jich na osmdesátikilometrovém úseku aljašského pobřeží, na němž Gulf of Alaska Keeper působí, objevily stovky. Mnohé z nich také nesou nápisy v japonštině.

„Snažíme se připravit na nejhorší možný vývoj,“ uvedl Chuck Wallace, který má na starost nouzová opatření ve městě Gray Harbor ve státě Washington. Místní samospráva tak například počítá i s tím, že oceán na pobřeží může vyplavit i sudy s toxickým odpadem. Zatím se to ale nestalo. Ve smetí z Japonska také zatím nebyla zjištěna zvýšená radiace.

Dosah trosek, které od japonských břehů odnesla loňská vlna tsunamiDosah trosek, které od japonských břehů odnesla loňská vlna tsunami|NOAADosah trosek, které od japonských břehů odnesla loňská vlna tsunami

Mnoho místních činitelů má za to, že odpad na pobřeží pochází z Japonska, protože ho moře vyplavuje mnohem více než jindy ve stejném období. Že ale smetí skutečně představuje pozůstatek po tsunami, ale zatím potvrdili jen v několika případech. V dubnu šlo například o fotbalový míč, který voda přinesla na Aljašku. Ve stejném měsíci pak například byl na pobřeží kanadské provincie Britská Kolumbie nalezen motocykl Harley-Davidson. Na aljašských plážích se také objevilo nezvyklé množství stavební izolace.

Mnohem více pozůstatků po tsunami se ale nachází v Tichém oceánu mezi Japonskem a Severní Amerikou. Japonská vláda odhaduje, že ničivá vlna smetla do moře pět milionu tun smetí od zdí budov po části automobilů. Z toho asi 3,5 milionu tun se potopilo u japonského pobřeží. Zbytek ale zůstal na hladině a mořské proudy by jej postupně v příštích letech měly doplavit na severoamerické pobřeží.