Západní tajné služby nevěří, že se Iráku a Sýrii podaří obnovit původní hranice | e15.cz

Západní tajné služby nevěří, že se Iráku a Sýrii podaří obnovit původní hranice

Boje v Sýrii
Boje v Sýrii
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfové tajných služeb v USA a ve Francii nevěří, že se země zmítané dlouhodobými boji, jako jsou například Sýrie nebo Irák, obnoví v původních hranicích, v jakých jsou známy z dosavadních zeměpisných map.

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan i šéf francouzské DGSE Bernard Bajolet se shodli, že bude nemožné pro kteroukoli centrální vládu v těchto zemích obnovit plnou kontrolu nad celým jejich územím v hranicích vytyčených po světových válkách. Vyjádřili se tak na konferenci o zpravodajských službách, která se konala ve Washingtonu.

„Když se podívám na devastaci v Sýrii, Libyi, Iráku, Jemenu, je pro mě těžké si představit ústřední vládu v těchto zemích, která by byla schopná vykonávat kontrolu nebo autoritu nad těmito územími,“ řekl Brennan.

„Blízký východ, jaký jsme znali, skončil, a pochybuji, že se obnoví,“ sdělil Bajolet. Podle něj je naděje, že se v budoucnu situace v rozvrácených zemích opět stabilizuje, ale netroufl si odhadnout, v jakých hranicích to bude.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery